StoryEditor

PDO jęczmienia ozimego – uniwersalny poradnik doboru odmian

Wczesność zbioru i łagodne zimy sprawiają, że uprawa jęczmienia ozimego staje się w kraju coraz mniej ryzykowna. Osiągane plony często są wysokie, a presja suszy ograniczona, co potwierdzają wyniki badań PDO.
NASZA AUTORKA
Joanna Szarzyńska
COBORU Słupia Wielka
22.06.2024., 13:00h

Wymarzanie plantacji jęczmienia ozimego to w ostatnich latach zjawiska incydentalne, nawet na wschodzie i północnym wschodzie Polski. Także w tym sezonie są korzystne warunki do osiągania wysokich plonów. Przed spoczynkiem zimowym GUS wycenił kondycję tego zboża na 4 w skali 5-stopniowej, przyznając równorzędną ocenę żytu i pszenżytu. Po zimie również nie stwierdzono w zbożach ozimych strat. Do zaorania zakwalifikowano natomiast tylko ok. 0,1% ich ogólnego areału, co wynikało z zastoisk wody i wymoknięć roślin.

Zobacz także: Bogactwo odmian zbóż i roślin motylkowych od Danko

Bardzo cenne dla zbliżających się zbiorów są też jesienno-zimowe i wiosenne rezerwy wody. W okresach tych odnotowano średnie krajowe sumy opadów od ok. 140% (w styczniu; 50,8 mm) do ponad 200% (w lutym; 65,2 mm). Dodatkowo postęp hodowlany sprawia, że niemal każdego roku do Krajowego rejestru (KR) wpisuje się nowe odmiany jęczmienia coraz bardziej plenne i o poprawionych parametrach użytkowych ziarna.

Wybrać dobrą odmianę jęczmienia

Pierw...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
NASZA AUTORKA<br/>Joanna Szarzyńska<br/>COBORU Słupia WielkaNASZA AUTORKA
Joanna Szarzyńska
COBORU Słupia Wielka
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 11:08