StoryEditor

Pogoda sprzyja szkodnikom: czym zwalczać skrzypionkę?

Zboża warto teraz sprawdzić pod kątem występowania szkodników. Pojawia się skrzypionka, której larwy lubią żerować zwłaszcza na górnych liściach, najważniejszych dla plonu.
02.06.2023., 09:06h
W naszych warunkach na zbożach pojawić mogą się 2 gatunki skrzypionki: zbożowa i błękitek. Ta pierwsza jest nieco większa (chodzi o chrząszcze) i ma czerwonawą głowę. Druga nieco mniejsza jest cała czarna. Ich szkodliwość jest podobna, a rozróżnienie gatunku nie ma wpływu na strategię zwalczania. Chrząszcze wiosną przenoszą się z traw na zboża i mogą w ten sposób zawlec na nie np. choroby wirusowe.

Szkodnik występuje praktycznie we wszystkich gatunkach zbóż. Przy takiej strukturze zasiewów, jaką mamy, czyli z przewagą zbóż szkodnik będzie się pojawiać zawsze. W naszych warunkach klimatycznych w roku rozwija się jedno pokolenie. Larwy mogą uszkadzać zboża od początku fazy liścia flagowego do dojrzałości mlecznej ziarna, a nawet dłużej. Pamiętajmy, że skrzypionki pojawiają się nie tylko na zbożach ozimych, ale także jarych, dla których larwy są wyjątkowo niebezpieczne.

Czym zwalczać?

Na dziś rejestr środków ochrony roślin wyszukał 44 preparaty do zwalczania skrzypionki zarejestrowane w pszenicy. Bazują one jednak tylko na 6 substancjach. Są to:
  • lambda-cyhalotryna,
  • acetamipryd,
  • gamma-cyhalotryna,
  • cypermetryna,
  • deltametryna,
  • esfenwalerat.
Niestety, tylko jedna z nich nie jest pyretroidem, których skuteczność w temperaturze powyżej 20°C jest mocno ograniczona. Ponadto pyretroidy na roślinie działają powierzchniowo, więc jeśli szkodnik się z nimi nie zetknie, to nie zostanie zwalczony. Dodatkowo ich działanie jest bardzo krótkie, a w niesprzyjających warunkach, czyli np. zbyt wysokiej temperaturze ich działanie liczone jest nie w dniach, a raczej w godzinach. Wgłębnie i systemicznie działa jedynie acetamipryd.

Przypomnijmy, że sygnałem do zabiegu zwalczania skrzypionki według integrowanej ochrony roślin jest obecność 1–1,5 larwy/źdźble w przypadku zbóż ozimych i 0,5–1 larwa/źdźble w przypadku zbóż jarych, dla których szkodnik jest groźniejszy.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 21:49