StoryEditor

Tak szybko nie zbiera żaden kombajn

Nowy rekord świata w zbiorze soi ustanowiła firma New Holland. Bicie rekordu miało miejsce w brazylijskim stanie Bahia i zostało potwierdzone przez niezależnego arbitra.
08.05.2017., 13:05h

Do rywalizacji z ściśle określonym czasem na wykonanie zadania stanął model kombajnu New Holland CR8.90. W ciągu 8 godzin maszyna zebrała 439,73 tony nasion – taki plon wystarczy na zapełnienie kilkunastu ciężarówek. W ustanowieniu rekordu dużą rolę odegrał ponadprzeciętny plon soi. Wybrana do bicia rekordu plantacja soi plonowała na poziomie 4,9 t/ha, co zdecydowanie przewyższa średnie plony osiągane w Brazylii wynoszące 3,6 t/ha. Oto, jak w szczegółach przebiegał zbiór. 

Warunki pracy kombajnu

Rekord został ustanowiony 5 kwietnia 2017 r. na należącej do braci Mingori farmie Villa Panambi położonej w brazylijskim stanie Bahia. Wskutek 20-milimetrowych opadów o 5 rano, w dniu ustanowienia rekordu panowała spora wilgotność, a temperatura wynosiła od 25 do 28 stopni Celsjusza. Zbiór soi na areale około 90 ha rozpoczęto o godzinie 10:30, a zakończono o 18:30. Średnia wydajność kombajnu CR8.90 wynosiła 54,97 tony/godz. przy średniej wydajności plonu z 1 ha równej 4,88 tony i średniej wilgotności rzędu 17%. Przy ustanawianiu rekordu kombajn zużywał średnio 1,84 l paliwa na jedną tonę zebranej soi.

Serce maszyny

Kombajn serii CR wyposażony był w najnowsze rozwiązania New Holland, m.in. rotorowy system omłotu i separacji Twin Rotor. Jak informuje New Holland rotory Twin Pitch Plus, umożliwiają zwiększenie wydajności przy zbiorze bardzo wilgotnych upraw nawet o 10%. Opcjonalna rolka Dynamic Feed Roll ze zintegrowanym dynamicznym układem ochrony przed kamieniami, przyspiesza przepływ masy żniwnej do rotorów, redukując przy tym ilość pękniętego ziarna. Silnym punktem maszyny jest silnik z firmy FPT, a także automatyczny system prowadzenia IntelliSteer. 

Tej niezwykłej próbie polowej przyglądała się brazylijska firma RankBrasil, która od 15 lat rejestruje różne rekordy i oficjalnie potwierdziła wynik firmy New Holland.

Przypomnijmy, że kombajn CR8.90 dołączył do innego rekordzisty – modelu CR10.90, który w 2014 r. ustanowił rekord świata przy zbiorze pszenicy, zbierając w ciągu ośmiu godzin 798 ton ziarna. Do dziś ten wynik nie został pobity.

Fot. firmowe

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 21:22