StoryEditor

Ziarno stabilne

W kraju jedynie w portach nieco podrożała pszenica – o 10-20 zł/t, co jest efektem osłabienia złotego. W transakcjach między rolnikami ceny nadal bez zmian.
06.02.2014., 22:02h

Na wschodzie kraju za pszenicę jakościową płaci się od 680 do 720 zł/t netto. Na zachodzie jest nieco drożej – ok. 750 zł/t netto. Bez zmian w ostatnich dniach pozostają ceny jęczmienia i żyta. Natomiast na giełdach terminowych ostatnio miały miejsce podwyżki. W Europie są one wynikiem wzrostów cen pszenicy na giełdzie w Chicago. Tam z kolei jest to efekt obaw o stan ozimin w USA. Według tamtejszego ministerstwa rolnictwa w stanie Kansas i Oklahoma odsetek plantacji ozimej pszenicy w dobrej i bardzo dobrej po ostatnim ataku zimy spadł o połowę.
Według prognoz to jeszcze nie koniec zimy w USA. W obliczu tego na giełdzie Matif kontrakt marcowy na pszenicę wzrósł od styczniowego minimum o ok. 6% do poziomu ponad 194 euro/t. jb

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 12:23