StoryEditor

Zboże w opałach

Na razie nie widać kresu przecen zbóż na krajowym i europejskim rynku – wynika z rozeznania „top agrar Polska” . Pszenica jedynie w dostawach do portu kosztuje ok. 770 zł/t netto. W obrocie krajowym ceny są o 30-40 zł/t netto niższe.
31.01.2014., 10:01h

Podobnie rzecz ma się z żytem, pszenżytem czy kukurydzą. W miarę stabilnie, ale także z zauważalnymi spadkami cen jest na rynku jęczmienia. Taka sytuacja to efekt większej podaży ziarna i mniejszego zainteresowania zakupami ze strony młynów i paszarni.
Trend spadkowy to także domena europejskich giełd terminowych. W ciągu miesiąca pszenica w kontrakcie marcowym staniała o ok. 10 euro/t do poziomu ok. 192 euro/t. Jest to nadal o ok. 10 euro/t więcej niż ubiegłoroczne minima.


Spadki cen niekoniecznie muszą się skończyć w najbliższym czasie. Pojawiają się bowiem dane o hamowaniu europejskiego eksportu ziarna. Np. ostatnio w przetargu na dostawy tego ziarna do Egiptu unijna pszenica przegrała z ofertami z Rosji i USA. Natomiast o tym, że na krajowym podwórku może być jeszcze taniej, świadczą choćby coraz częstsze oferty na importowane ziarno pszenicy, pszenżyta – z Niemiec, czy kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. jb

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 05:22