StoryEditor

Żyto hybrydowe na trudne warunki - nawożenie i ochrona

Żyto hybrydowe nie boi się słabszych stanowisk, na których potrafi pokazać swój potencjał. Pozwala też utrzymać w ryzach koszty uprawy. Jaki płodozmian zastosować? Jakie odżywki i ochronę? Wszystko o uprawie żyta hybrydowego. 
18.08.2023., 14:08h
W gospodarstwie żyto uprawiam od zawsze. Już mój ojciec je uprawiał, ale wtedy były to odmiany populacyjne. Od 2016 r., czyli od momentu przejęcia gospodarstwa wybieram jedynie te mieszańcowe – mówi Kamil Książek, który wraz z żoną Joanną prowadzi gospodarstwo w miejscowości Kosowo w województwie kujawsko-pomorskim. Gleby uprawia w całości w systemie bezorkowym. W zależności od płodozmianu, areał żyta sięgał nawet 40–45 ha, ale zwykle jest to około 30 ha. Przypada ono na nieco słabszych glebach klasy IV i V, znajdujących się w gospodarstwie w zmianowaniu z ziemniakiem, burakiem i rzepakiem. Na lepszych stanowiskach w płodozmianie znajduje się jeszcze jęczmień ozimy nasienny.

Obecnie podstawową odmianą u pana Kamila jest KWS Dolaro. Poza nią rolnik uprawia jeszcze KWS Igor oraz po raz pierwszy odmiany Gulden oraz Miranos. Każda z nich prezentuje się inaczej, ale jedną z podstawowych cech, na którą rolnik zwraca uwagę, jest odporność na wyleganie. Pod tym kątem bardzo dobrze wypada Dolaro. Jak podkreśla, żyto swoje skłonności do wylegania pokazuje zwłaszcza na glebach lepszych i tam trzeba większą uwagę zwracać na stosowanie regulatorów wzr...
Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 00:29