StoryEditor

Niemcy: choroba niebieskiego języka w Hesji. Wprowadzono ograniczenia handlowe!

W Hesji u krowy wykryto chorobę niebieskiego języka. Oznacza to, że kraj związkowy traci status wolny od tej jednostki chorobowej. Rolnicy muszą przestrzegać ograniczeń handlowych.
09.07.2024., 17:00h

Jak podało w piątek Ministerstwo Rolnictwa w Wiesbaden, u krowy w Alsfeld (Vogelsbergkreis) wykryto chorobę niebieskiego języka, potwierdzono badaniami w Państwowym Laboratorium Hesji w Giessen. Pobierane są próbki od innych zwierząt. Niestety konsekwencje tej sytuacji szybko odczują rolnicy zamieszkujący Hesję. 

Zakaz transportu do regionów wolnych od chorób

W związku z tym Hesja traci status wolnej od BTV. Oznacza to dla właścicieli bydła, owiec i innych przeżuwaczy, że zwierzęta nie będą mogły być już transportowane do regionów UE wolnych od chorób, w tym do sąsiednich krajów związkowych posiadających status wolności. Ten typ wirusa krąży obecnie w Belgii, Holandii i Niemczech. W Niemczech oprócz Hesji, dotknięte są kraje związkowe takie jak: Nadrenia Północna-Westfalia, Dolna Saksonia, Brema i Nadrenia-Palatynat.

​W związku z BTV zakazany jest eksport bydła mlecznego i cieląt, co również dla Polski nie pozostaje bez znaczenia. 

Hesja promuje szczepienia

W zeszłym miesiącu Hesja zatwierdziła szczepienie przeżuwaczy przeciwko chorobie niebieskiego języka. Wraz z Heskim Funduszem Chorób Zwierząt państwo zapewnia również dotację w wysokości 2 euro na dawkę szczepionki dla owiec i 3 euro na dawkę szczepionki dla bydła. W przypadku bydła konieczne są dwie dawki w odstępie około trzech tygodni, w przypadku owiec i kóz wystarczające jest jedno szczepienie.

„Zaszczepcie swoje bydło, owce i kozy!”

Oprócz Hesji szczepienia przeciwko serotypowi 3 choroby niebieskiego języka promują także Nadrenia Północna-Westfalia i Szlezwik-Holsztyn.

- Chcemy osiągnąć możliwie najbardziej kompleksową ochronę poprzez szczepienia i zapewnić ochronę zdrowia zwierząt. Zaapelował do wszystkich właścicieli zwierząt: „Zaszczepcie swoje bydło, owce i kozy przeciwko tej odmianie wirusa choroby niebieskiego języka - zaapelował minister rolnictwa Werner Schwarz. Szczepienia są jedyną skuteczną ochroną przed tą chorobą, przenoszoną przez określony gatunek komara.

Szczepienie jest tymczasowo możliwe trzema szczepionkami.

oprac. dkol na podst. topagrar.com

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 06:04