StoryEditor

Problemy w odchowie prosiąt - jak poradzić sobie z wyzwaniami?

Wysoka plenność loch, liczne mioty, zbyt małe noworodki – to wszystko oznacza problemy w odchowie prosiąt. Jak sobie radzić z tymi wyzwaniami i czy jesteśmy w stanie zawalczyć o najmniejsze z nich?
18.02.2024., 10:30h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Produkcja siary na podobnym poziomie, niezależnie od ilości prosiąt
  • Szansa dla noworodków z małą masą urodzeniową
  • Zasady wczesnego żywienia świn
  • Dojrzewanie układu pokarmowego

Dzisiejsza produkcja świń mierzy się z problemami, które poniekąd zafundowali sobie sami hodowcy w pogoni za coraz wyższymi wynikami. Najważniejszymi zagadnieniami są, zdaniem Patryka Kucharskiego z AB Neo, wysokoplenne lochy i duże mioty składające się z mniejszych prosiąt.

– Nie ma korelacji pomiędzy wielkością miotów wysokoplennych loch a produkcją siary, a ta jest niezbędna dla prosiąt – mówił zajmujący się odchowem prosiąt ekspert podczas VI Konferencji Naukowo-Technicznej w Karpaczu, organizowanej przez firmy AB Neo i Pellon.

image

– Wraz ze wzrostem liczby prosiąt w miocie rośnie liczba martwych noworodków – uważa Patryk Kucharski, AB Neo.

FOTO: Fot. Kurek

Produkcja siary na podobnym poziomie, niezależnie od ilości prosiąt

Jego zdaniem nie ma znaczenia, czy locha urodzi 12, czy 18 prosiąt. Produkcja siary będzie na podobnym poziomie. Dlatego tak ważne jest to, żeby natychmiast po narodzinach dosadzać noworodki do wymienia matek, by pobrały one jak najwięcej tego drogocennego i prozdrowotnego pożywienia.

Zobacz także: Jak zapobiegać stereotypiom u świń? Stałe, bezsensowne i autodestrukcyjne

Zdaniem Kucharskiego kolejnym poważnym tematem jest masa urodzeniowa prosiąt. Niestety, im więcej noworodków, tym ich masa w momencie urodzenia spada (rys. 1.).

image

Rys. 1. Wielkość miotu a masa urodzeniowa prosiąt

FOTO:

– Często obserwujemy, że prosięta w bardzo licznych miotach ważą poniżej 1 kg. To oznacza duże problemy już na starcie odchowu osesków – wskazywał ekspert.

Kucharski podkreślał też, że wraz ze wzrostem liczby prosiąt w miocie, rośnie liczba martwych noworodków (rys. 2.). W szczególności prosięta rodzące się pod koniec porodu, kiedy locha po wielu godzinach porodu nie ma już siły i brakuje jej energii, rodzą się martwe.

image

Rys. 2. Liczba prosiąt w miocie a liczba martwo urodzonych

FOTO:

– Tendencja ta jest szczególnie widoczna u starszych macior. Z jednej strony mamy cienką, szybko urywającą się pępowinę, co przy przedłużającym się porodzie prowadzi do uduszenia prosięcia w drogach rodnych. Z drugiej wiekowe lochy gorzej przyswajają wapń z paszy, dlatego mięśniówka macicy ma słabszą kurczliwość, co nie ułatwia porodu – tłumaczył specjalista.

Wskazywał też na ważną zależność, jaką jest kolejność miotów, która również wpływa na zwiększanie liczby martwo urodzonych prosiąt (rys. 3.). Okazuje się, że statystycznie pomiędzy pierwszym a szóstym miotem odsetek martwo rodzących się prosiąt podwaja się – wzrasta z 6% u pierwiastek do ponad 12% przy szóstym porodzie.

image

Rys. 3. Kolejność miotów na jedną lochę a liczba martwo urodzonych prosiąt

FOTO:

Jak przekonywał Simon Tibble z Hiszpanii (AB Neo), problemy, które przynosi nowoczesna genetyka, są szalenie poważnym wyzwaniem dla technologów i działów badawczych obsługujących cały sektor.

Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 07:39