StoryEditor

Rok w pandemii. Jak koronawirus zmienił nasze życie? Podcast z mentorem rodzin i coachem Magdaleną Michalak

Niedawno minął rok odkąd koronawirus zmienił nasze życie zmuszając nas do nowych zachowań, zmiany nawyków i podporządkowania się restrykcjom i obostrzeniom, które wpłynęły nie tylko na nasze życie rodzinne i zawodowe, ale też i na nasza psychikę. Jakie zmiany tak naprawdę zaszły w naszym życiu i w nas samych? Postanowiłem zapytać o to osobę, która codziennie pomaga ludziom radzić sobie z negatywnym wpływem rzeczywistości na ich życie i komfort psychiczny.
21.03.2021., 13:03h
Magdalena Michalak jest mentorem rodzin: dzieci, młodzieży i dorosłych, a także coach‘em. Prowadzi prywatny gabinet w Warszawie, ale w ostatnim roku z uwagi na pandemię pracuje przede wszystkim online, pomagając ludziom w różnym wieku w radzeniu sobie z wieloma problemami w życiu rodzinnym i zawodowym. Jak sama mówi, ludziom przybywa problemów, a ich skala często przytłacza i ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Szczególnie niebezpiecznie wygląda sytuacja wielu dzieci, które zamknięte w domach, zmuszone do zdalnej nauki i pozbawione żywego kontaktu z rówieśnikami przeżywają wiele frustracji, niepowodzeń i załamań, z którymi nie potrafią sobie poradzić.

Podczas naszej rozmowy Pani Magdalena stawia wiele diagnoz, rzuca na obecną sytuację w naszych domach nowe światło i pozwala zrozumieć co powinniśmy zrobić, aby poradzić sobie z wieloma problemami w codziennym życiu.

 - Nasz stan, to jak się czujemy, jaki mamy humor, wpływa na to jakiego rodzaju mamy myśli, co za tym idzie postawę ciała czy jakość oddechu. Ze świadomością możemy zauważyć zmianę stanu poprzez spostrzeżenie tego o czy myślimy, na czym skupiamy uwagę. Obserwując nasze ciało oraz to czy występują np. bóle mięśni. Dzięki temu, możemy zorientować się o zmianach w obrębie psychiki. Kiedy już zorientujemy się, że mamy przyspieszy oddech, będzie to wskazywało na konkretne samopoczucie np. stres, strach itp. Kiedy oddech będzie zdecydowanie głębszy, pokaże nam to o poczuciu np. spokoju czy relaksu. To wszystko jest ze sobą ściśle połączone, jeden obszar wpływa na drugi. Mając tą wiedzę, obserwując siebie możemy mieć realny wpływ na poprawę naszego samopoczucia. Poprzez fizyczność np. spacer, bieg, wpłyniemy na częstotliwość wdechów i wydechów. Poprzez zmiany w tych obszarach spowodujemy wydzielanie się endorfin w naszym mózgu, które powodują ogólną poprawę naszego stanu. Konsekwencją czego w naszym umyśle pojawiają się o wiele bardziej optymistyczne myśli - mówi Magdalena Michalak.

Zachęcam do posłuchania całego podcastu!

Bartłomiej Czekała

Fot. Maciej Siwiński
Grafika: Magdalena Michalak
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 19:37