StoryEditor

Jak przechowywać ziemniaki po trudnych warunkach zbioru?

Dużą część ziemniaków trzeba dobrze przechować, nawet mimo trudnych warunków wegetacji czy podczas zbioru. Warto więc już latem przygotować się do tej akcji.
28.05.2024., 08:00h

Ubiegłoroczna końcówka sezonu wegetacyjnego była pogodowo niezwykle dynamiczna i trudna dla producentów ziemniaka. Po kulminacji suszy w lipcu w centralnej Polsce, pierwsza i trzecia dekada sierpnia przyniosła znaczące opady, chociaż bardzo zróżnicowane terytorialnie. Wrzesień był natomiast rekordowo ciepły i bardzo suchy, ale tylko przez pierwsze dwie dekady. Ostatnia obfitowała w deszcze, co w wielu miejscach utrudniło zbiory. Warunki te stawiały duże wyzwania rolnikom i maszynom, a w końcowym etapie także przechowalniom ziemniaka.

Zobacz także: Tuberyzacja i kwitnienie - tworzenie plonu ziemniaka

Jak zatem przygotować ziemniaki do długotrwałego przechowywania po trudnych warunkach zbioru? Jakie elementy pogody wpływają na ten proces? W co powinna być wyposażona profesjonalna przechowalnia? Jakie procedury są konieczne zwłaszcza na starcie magazynowania? To główne wątki wykładu Kamila Maniaka, prezesa Stowarzyszenia Polski Ziemniak i dyrektora zarządzającego spółki Omnivent, podczas naszego seminarium ziemniaczanego w Miłosławiu....

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 16:58