StoryEditor

Jak to rozpoznać? – Zaraza i alternarioza ziemniaka

Zaraza i alternarioza to najgroźniejsze choroby upraw ziemniaka. Pierwsza niszczy zarówno część nadziemną, jak i bulwy, dodatkowo ograniczając ich zdolność przechowalniczą. Druga tylko część nadziemną. Obie powodują znaczące straty w plonach.
25.05.2021., 11:05h
Różni sprawcy i zmienne warunki pogodowe mogą zmieniać termin ich występowania oraz objawy sprawców zarazy (fot. dolne) i alternariozy ziemniaka (fot. górne), zwłaszcza na początkowym etapie rozwoju. W cyklu „Jak to rozpoznać?” przedstawiamy szczegółowe opisy infekcji i elementy rozwoju, które ułatwią ich identyfikację, a pośrednio pozwolą wykonać ochronę we właściwym terminie i preparatami dostosowanymi do fazy rozwoju roślin oraz sprawcy choroby.


Choroby te są corocznym, dużym zagrożeniem dla upraw ziemniaka, a skala zjawiska i presja patogenów zależy głównie od przebiegu pogody w sezonie wegetacyjnym. Występujące ostatnio susze rolnicze ograniczyły ich rozwój, redukując jednocześnie liczbę wykonanych zabiegów fungicydowych. Jednak w sezonach ciepłych i o dużej wilgotności powietrza, zwłaszcza zaraza ziemniaka jest wyjątkowo groźna i wymaga intensywnego zwalczania…

Cały tekst oraz szczegółowe zdjęcia przeczytasz w nowym wydaniu 6/2001 „top agrar Polska” na str. 104–105.
ZOBACZ TAKŻE: Najnowszy Atlas chorób dostępny jest na stronie www.agrarsklep.pl


[bie]
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 05:20