StoryEditor

Lokatorzy polnych kwiatów ograniczą presję mszyc w ziemniakach

Według szkockich agronomów, siew dzikich kwiatów na obrzeżach i w uprawach  ziemniaków może ograniczyć przenoszenie wirusów przez mszyce i stanowić alternatywę dla ograniczonej oferty rynkowej insektycydów.
19.11.2020., 13:11h
W Szkocji, w ramach strategii zintegrowanej ochrony przed szkodnikami, prowadzone są badania efektywności uprawy pasów kwiatowych w ścieżkach przejazdowych, na uwrociach i obrzeżach pól w ochronie pól przed szkodnikami. Precyzyjnej – mają one wykazać przydatność tych roślin dla zamieszkujących je naturalnych populacji drapieżników w celu ograniczenia presji szkodników, w tym mszyc – wektorów chorób wirusowych. Głównym zagrożeniem dla upraw ziemniaka jest wirus Y (PVY), a zwłaszcza jego szczep PVY N oraz wirus liściozwoju (PLRV).

Handel sadzeniakami zależy od ich dobrej jakości i zdrowotności, a zwłaszcza wyeliminowania z bulw chorób wirusowych. Podjęte badania służą więc poznaniu roli biologii i ekologii w kontroli liczebności i rozprzestrzeniania się mszyc, roznoszących te patogeny. Częstość występowania wirusów w uprawach sadzeniaków ziemniaków w 2019 r. osiągnęła w Szkocji najwyższy poziom od 20 lat, a kontrole prowadzone w tym sezonie dają podobne wyniki.
Skuteczność pasów mieszanki dzikich kwiatu we wspomaganiu zwalczania szkodników zależy od ich składu botanicznego. Badania wykazały, że z trzech naturalnych wrogów mszyc, bzygowate występowały najliczniej w pasach kwiatowych, wzrosła też liczebność złotooków i biedronek.

W planowaniu wykorzystywania kwietnych pasów w ograniczaniu liczebności mszyc na plantacjach ziemniaków należy mieć jednak na uwadze, że wzrost populacji owadów pożytecznych wymaga czasu i nie w każdej fazie rozwoju roślin może być on odpowiedni, zatem może okazać się konieczna ograniczona ochrona chemiczna tych upraw.
(Źródło: Potato News Today; oprac. bie)
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. kwiecień 2024 12:20