StoryEditor

Odkryto mechanizm infekcji i… obrony przed zarazą ziemniaka

Naukowcy z Wageningen University & Research (WUR) w Holandii odkryli, w jaki sposób sprawca zarazy ziemniaka infekuje roślinę. Osiągnięcie to pozwoliło też opracować niedrogą, nietoksyczną substancję, która pomaga chronić rośliny.
16.07.2021., 11:07h
Do zarażania upraw ziemniaka Phytophthora infestans wykorzystuje wykształconą kanalikową strukturę przedniej części organizmu, którą wnika do wnętrza roślin. Stosując tę strategię, patogen jest w stanie zainfekować swojego gospodarza niewielką siłą i przy minimalnym zużyciu energii. Eksperci reprezentujący kilka dziedzin naukowych dodaje, że znając prawa mechaniki, Phytophthora nie jest w stanie przeniknąć do rośliny bez uprzedniego ścisłego przyczepienia się do jej powierzchni. Zapobiegawczo spryskali więc liście ziemniaka nietoksyczną i niedrogą substancją, która minimalizuje ich lepkość. Dzięki temu udało się zmniejszyć wskaźnik infekcji chorobowej o ok. 65%, a w próbie na sztucznych nawierzchniach efekt ten zbliżył się do 100%.
Naukowcy mają nadzieję, że to tylko kwestia czasu i udoskonalenia procesu ochronnego, aby znacząco ograniczyć presję najgroźniejszej choroby ziemniaka.
[bie; źródło: WUR]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 23:59