StoryEditor

Ostatni z plantatorów ziemniaków na Podlasiu - ochrona, płodozmian i nawożenie

Jeszcze paręnaście lat temu w okolicach Łomży i Moniek królowały ziemniaki. Dziś areał, który zajmują to zaledwie 4700 ha. W dawnym ziemniaczanym eldorado zostali tylko najwytrwalsi. Jednym z nich jest Tadeusz Ramotowski z miejscowości Koniecki.
05.07.2024., 08:20h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Główne źródło utrzymania gospodarstwa
  • Pszenica, pszenżyto i łąki
  • Ziemniak, ziemniak, zboże - płodozmian
  • Materiał rozmnożeniowy z własnej produkcji
  • Ziemniaczane żniwa
  • Kontrakty na ziemniaki

Gospodarstwo – 18 ha – przejął po rodzicach w 1990 roku. Wtedy specjalizowało się w trzodzie – 150 macior w cyklu zamkniętym.

– A jak świnie, to musiały być i ziemniaki (w Podlaskiem mówią kartofle). Zawsze te 4–5 ha sadziliśmy jako drugie źródło dochodu z gospodarstwa – wspomina nasz rozmówca. I ta druga noga przydała się 10 lat temu, kiedy na Podlasie wkroczył ASF.

Zobacz także: Wapno na kłopoty z wodą w glebie

Główne źródło utrzymania gospodarstwa

I tak ziemniaki awansowały na główne źródło utrzymania całej rodziny – już nie 5 ha, a całe 32 z uprawianych 47,5 ha (w tym 15 ha dzierżaw). Do tego parę sztuk bydła na opas z zakupu, bo dodatkowy zastrzyk gotówki zawsze się przyda, a opas nie jest zbyt pracochłonny. Pasze są własne – sianokiszonka z drugiego pokosu (kukurydzy nie uprawia), pasza treściwa własna i dodatki. Gospodarz w przyszłości planuje rozwinąć i tę gałąź – do 60 sztuk, które po przeróbkach zajmą obecną przechowalnię ziemniaków, zaraz gdy uda się postawić planowaną nową....

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 01:44