StoryEditor

Drutowce większym zagrożeniem w ziemniakach

Skutki mokrej zimy i wiosny oglądamy nie tylko u siebie. Zmierzyć muszą się z nimi także rolnicy w innych krajach, np. z Wielkiej Brytanii. Na Wyspach problemem w takich warunkach stają się drutowce.
04.06.2024., 08:00h

Drutowce większym zagrożeniem

Te szkodniki glebowe nie pojawiają się dopiero wtedy, kiedy w glebie jest więcej wilgoci. Wpływ na ich liczebność ma cały płodozmian. Ich populacja rośnie po żniwach, na ściernisku pozostawionym długo bez uprawy. Dodatkowo szkodnikom sprzyjają międzyplony, szczególnie te pozostawiane na polu na całą zimę. Pojawiają się one potem w ziemniaku.

Zobacz także: Wrażliwość odmian ziemniaka, a odchwaszczanie. Jakie herbicydy wybrać?

Na Wyspach przetestowano w zwalczaniu uciążliwych drutowców preparat na inną grupę szkodników – nicienie – Nemathorin, dostępny również u nas. Zawiera on substancję czynną o nazwie fostiazat (związek z grupy fosforoorganicznych). Producent środka, Syngenta, przetestował go w dawce 15 kg/ha, podając go podczas sadzenia (zarejestrowana dawka przeciwko mątwikowi ziemniaczanemu wynosi 30 kg/ha).

W porównaniu z poletkiem, na którym nie stosowano preparatu, uzyskano wzrost plonu o 17 t/ha. Szkody powodowane przez drutowce na chronionym obiekcie wyniosły poniżej 2%, a na kontroli bez ochrony 9%.

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 16:08