StoryEditor

Stonka hula już na ziemniakach

Ostatnie deszcze spowodowały szybki rozwój ziemniaków, zatem równie szybko pojawiła się na nich stonka ziemniaczana. Pilnujmy liczebności larw, bo mogą one wyrządzić niemałe szkody na roślinach.
03.06.2024., 14:40h

Najważniejsze w przypadku stonki:

  • W naszych warunkach klimatycznych stonka wytwarza najczęściej jedno pokolenie w roku.
  • Zabieg przeciwko stonce najczęściej wykonuje się w momencie występowania na roślinach drugiego i trzeciego stadium larwalnego owada.
  • Stonka wykazuje dziś odporność na kilka substancji, m.in. na deltametrynę, lambda-cyhalotrynę (pyretroidy) oraz lokalnie na chlorantraniliprol.
  • Dla mniejszej presji stonki unikaj sąsiedztwa plantacji ziemniaka.
  • Zwalczanie stonki można rozpocząć, kiedy na roślinach pojawią się chrząszcze zimowe składające jaja na liściach.
Coraz liczniejsze mamy sygnały o pojawieniu się chrząszczy stonki na ziemniakach. Było ostatnio na tyle ciepło, że gleba się ogrzała, a dla zimujących chrząszczy jej temperatura na poziomie 15°C jest sygnałem do wylotu na plantacje ziemniaka. Trzeba się liczyć z tym, że liczebność składanych jaj przez chrząszcze w rejonach z opadami może być duża. Brak deszczu skutecznie obniża rozrodczość stonki, jednak akurat na obecnym etapie rozwoju szkodnika warunki mu sprzyjają.

Kiedy zwalczać stonkę?

Najczęstszym terminem zwalczania stonki ziemniaczanej jest ok...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 18:04