StoryEditor

„Polski ziemniak” szansą na zniesienie ograniczeń eksportowych?

Poprawia się sytuacja fitosanitarna w produkcji ziemniaków. Już tylko 6% tych warzyw jest porażonych bakteriozą pierścieniową. Dzięki programowi „Ziemniak polski” ma być jeszcze lepiej. A wszystko po to, aby Unia Europejska całkowicie zniosła ograniczenia w eksporcie.
05.08.2019., 18:08h
Uprawa ziemniaka z roku na rok zmniejsza się, choć ma nadal znaczący udział w strukturze zasiewu. Według GUS w 2018 r. ziemniaki zostały wysadzone na powierzchni około 297 tys. hektarów. Ale postępująca profesjonalizacja uprawy ziemniaka powoduje, że stale zwiększa się wydajność produkcji. W 2018 r. w Polsce zebrano ponad 7,5 mln ton ziemniaków przy średnim plonie powyżej 25 ton z ha. Podczas, gdy jeszcze w 2004 r. było nieco ponad 19 ton z ha.

- Potencjał produkcyjny polskich plantacji ziemniaka nie jest w pełni wykorzystany, m.in. ze względu na występowanie na terenie kraju bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus (Cms), sprawcy bakteriozy pierścieniowej ziemniaka. Bakteria ta ma w Unii Europejskiej status agrofaga kwarantannowego i podlega obowiązkowemu zwalczaniu. W związku z występowaniem tej bakterii na terenie kraju zostały wprowadzone ograniczenia w dostępie polskich ziemniaków do rynków pozostałych państw członkowskich UE - powiedział w Sejmie wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.

Ale jednocześnie w ostatnich latach udało się znacząco obniżyć poziom porażenia krajowych plantacji ziemniaków. Jeszcze w 2004 r. porażonych b...
Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 05:47