StoryEditor

Złe przechowywanie ziemniaków - co jest przyczyną?

W tym roku ziemniaki, dosłowanie płyną w przechowalniach. Co jest główną przyczyną złego przechowywania się ziemniaków w tym sezonie?
V Zygmunt, woj. zachodniopomorskie
23.03.2024., 08:00h

Wodna zgnilizna i infekcje bulw

W ubiegłym roku podczas zbiorów w Polsce mieliśmy do czynienia z licznymi infekcjami bulw przez mikroorganizmy z rodzaju Pythium, które powodują wodną zgniliznę.

Zobacz także: Pogoda pomoże w walce ze szkodnikami ziemniaka?

Do infekcji dochodzi już podczas wegetacji, kiedy panują sprzyjające warunki (wysoka temperatura gleby i powietrza oraz okresy suszy i podwyższonej wilgotności). Mają one też miejsce w czasie zbioru, gdy panują wysokie temperatury, a skórka bulw jest niedojrzała, co sprzyja jej uszkadzaniu. Chorobie sprzyja wysoka temperatura miąższu bulw (powyżej 18ºC). Jeśli po zbiorze nie obniżymy temperatury, to będzie się szybko rozwijać, doprowadzając nawet do całkowitego zgnicia ziemniaków.

image
mokra zgnilizna ziemniak
FOTO:
Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
V Zygmunt, woj. zachodniopomorskieV Zygmunt, woj. zachodniopomorskie
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 10:26