StoryEditor

Kluczowe składniki dla ziemniaka - jak nawozić plantacje?

Płytki i raczej umiarkowanie rozwijający się system korzeniowy ziemniaka sprawia, że składniki muszą się znajdować w jego zasięgu na 30 cm. Które z nich za co odpowiadają?
28.02.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Nawożenie ziemniaka potasem
  • Nawożenie ziemniaka azotem
  • Nawożenie ziemniaka fosforem
  • Nawożenie ziemniaka magnezem
  • Nawożenie ziemniaka siarką
  • Nawożenie ziemniaka wapnem
  • Nawożenie ziemniaka mikroelementami

Spośród wszystkich makroskładników ziemniak pobiera najwięcej potasu, nawet do 2,5 raza więcej niż azotu. Potas to jeden z najważniejszych z punktu widzenia gospodarki wodnej roślin składnik. Dla ziemniaka jest szczególnie ważny, bo w związku ze wspomnianym już raczej słabo rozbudowanym korzeniem, gatunek ten wyjątkowo mocno cierpi z powodu niedoborów wody. Koniecznie zatem trzeba o nim pamiętać, ale żeby korzenie mogły się dobrze rozwijać, potrzebują też fosforu i magnezu. Do całego zestawu dochodzi jeszcze siarka czy wapń, który nie zawsze jest traktowany jako składnik odżywczy, ale jako pierwiastek podnoszący pH gleby. W nawożeniu ziemniaka trzeba go jednak koniecznie uwzględnić.

Rozpoznaj niedobory pierwiastków

Niedobory pierwiastków dają oczywiście różne objawy na roślinach. Jednak w konkretnych warunkach temperaturowych, wilgotności gleby czy powietrza objawy nie muszą być specyficzne i wtedy możemy mieć problem ze zdiagnozowaniem, którego pierwiastka brakuje. Warto zatem wiedzieć, jak wyglądają niedobory tych najważniejszych, żeby w porę zareagować.

Nawożenie ziemniaka potasem

Składnik ten w ziemniaku kontroluje proces transpiracji oraz pobieranie azotanów. Jego niedobór w roślinach najpierw widoczny jest na wierzchołkach i brzegach starszych liści. Przedwcześnie one żółkną i jeśli nie zareagujemy w porę, to obumierają. W przypadku bulw przy braku potasu ich miąższ ciemnieje i obniża się zawartość skrobi, suchej masy i witaminy C. Wszystko to wpływa dość znacząco na spadek wartości technologicznej bulw. Mają też one mniejszą trwałość przechowalniczą.

Jakie nawozy potasowe najlepiej stosować pod ziemniaki? Najlepsze będą siarczany potasu, także z dodatkiem magnezu. Sprawdzi się też sól potasowa, ale najlepiej ją zastosować już jesienią, zwłaszcza na glebach cięższych, żeby wypłukały się z niej chlorki. Na lekkich glebach potas stosujemy wiosną, a w przypadku soli przynajmniej na 3 tygodnie przed sadzeniem, jeśli warunki pozwalają na wjazd w pole.

Zobacz także: Ziemniaki rozmnażane z nasion

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 12:21