StoryEditor

Pogoda pomoże w walce ze szkodnikami ziemniaka?

Chociaż większość chorób i szkodników ziemniaka dobrze znosi zimowe mrozy, to agrofagi mogą gorzej zareagować na szybkie ich nadejście bez etapu hartowania, mokrą glebę oraz przeplatane okresy chłodu i roztopów. Czy pogoda pomoże w walce ze szkodnikami ziemniaka?
05.03.2024., 08:15h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak rozwija się stonka ziemniaczana w naszych warunkach?
  • Jak zatem sytuacja wyglądała w ubiegłym roku?
  • Czy mokra zima pozwoli pod tym względem spać spokojniej?
  • Czy dotyczyć to będzie także szkodników glebowych?
  • Jak w dłuższej perspektywie niż jednego roku będzie zmieniało się znaczenie szkodników ziemniaka?
  • Chodzi o ich pośrednią szkodliwość, czyli przenoszenie wirusów?

Tomasz Czubiński: Jak rozwija się stonka ziemniaczana w naszych warunkach?

Prof. Marek Mrówczyński, IOR – PIB w Poznaniu: Stonka w Polsce wytwarza zwykle jedno pokolenie i pół kolejnego. Oznacza to, że zimujące chrząszcze wychodzą z gleby, gdy jej temperatura przekroczy 15°C, żerują, składają jaja, z których wykluwa się najbardziej żarłoczne stadium, czyli larwy. Zachodzą u nich wszystkie stadia rozwojowe i przepoczwarczają się w nowe pokolenie chrząszczy. Te znowu składają jaja, ale wyklute z nich larwy zwykle nie przepoczwarczają się w chrząszcze. Dlatego mówimy, że stonka daje półtora pokolenia. Jednak gdy lato jest bardzo ciepłe, to pojawia się drugie pokolenie chrząszczy. Powoduje to, że w okres zimowania wchodzi podwojona liczba stonki i wiosną mamy większy problem.

image

prof. Marek Mrówczyński IOR – PIB w Poznaniu

FOTO: TAP

Zobacz także: Kluczowe składniki dla ziemniaka - jak nawozić plantacje?

T.Cz: Jak zatem sytuacja wyglądała w ubiegłym roku?

M.M: Rok był stosunkowo ciepły i odnotowaliśmy w niektórych miesięcach rekordowe temperatury. Jednak przy rozwoju stonki trzeba zwracać uwagę na okres od maja do sierpnia. W tym czasie temperatury były zbliżone do przeciętnych. Upały, szczególnie we wrześniu oraz bardzo ciepły październik to czas, gdy stonka już kończy swoją aktywność, nie ma na czym żerować, a zatem nie miało to wpływu na rozwój dodatkowego pełnego pokolenia stonki. Dlatego w ubiegłym roku było tylko na szczęście półtora pokolenia.

T.Cz: Czy mokra zima pozwoli pod tym względem spać spokojniej?

M.M:  Mokra gleba, która przez większą część zimy miała temperaturę powyżej zera, to idealne warunki do rozwoju grzybów infekujących zimujące szkodniki, a także niektórych bakterii czy nicieni pasożytniczych. Uważam, że w tym roku przyroda wyręcza rolników i pomoże rozwiązać problem liczebności szkodników, dzięki czemu walka z nimi wiosną będzie tańsza.

T.Cz: Czy dotyczyć to będzie także szkodników glebowych?

Pozostało 47% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. kwiecień 2024 14:11