StoryEditor

Zgnilizny w natarciu, a szkodniki w odwrocie - choroby i szkodniki ziemniaka

Chociaż większość chorób i szkodników ziemniaka dobrze znosi zimowe mrozy, to agrofagi mogą gorzej zareagować na szybkie ich nadejście bez etapu hartowania, mokrą glebę oraz przeplatane okresy chłodu i roztopów. Jaki pod względem fitosanitarnym będzie zatem nadchodzący rok?
02.03.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Wodna zgnilizna przyranowa ziemniaka - kiedy ma dobre warunki do rozwoju?
  • Zaraza nie zmniejszy zagrożenia - wyższe starty w przechowywanym plonie
  • Maszyce, stonka, zmieniki i skoczki - szkodniki ziemniaka

Z jednej strony na stan fitosanitarny upraw, szczególnie ziemniaka, wpływają warunki, jakie panują w czasie wegetacji, a z drugiej na ilość tzw. inokulum w środowisku, czyli głównie żywych zarodników oraz na nasilenie szkodników, wpływ ma sytuacja, jak miała miejsce w poprzednim sezonie. Na tej podstawie można wyciągać wnioski dotyczące stanu początkowego, coś w rodzaju księgi otwarcia.

Zobacz także: Kluczowe składniki dla ziemniaka - jak nawozić plantacje?

Na znacznym obszarze kraju w ubiegłym roku wrzesień był wyjątkowo upalny. Nie wpłynęło to korzystnie na warunki zbioru ziemniaka.

Wodna zgnilizna przyranowa ziemniaka - kiedy ma dobre warunki do rozwoju?

– W ubiegłym roku podczas zbiorów w Polsce mieliśmy do czynienia z licznymi infekcjami bulw przez mikroorganizmy z rodzaju Pythium, które powodują wodną zgniliznę przyranową – powiedział dr Jerzy Osowski z IHAR – PIB w Boninie. Do infekcji dochodzi już podczas wegetacji, kiedy panują sprzyjające warunki (wysoka temperatura gleby i powietrza oraz okresy suszy i podwyższonej wilgotności). Mają one też miejsce w czasie zbioru, gdy panują wysokie temperatury, a skórka bulw jest niedoj...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. kwiecień 2024 15:14