StoryEditor

Czysta wydajność mleka - jakościowe pasze z bel

Nie lada wyzwaniem jest uzyskanie niemal 12 tys. kg mleka od krowy rocznie, tym bardziej w obiekcie wymagającym sporych nakładów pracy. Pomocą są jakościowe pasze z użytków zielonych.
Łukasz Tyrakowski
19.05.2024., 08:30h

Mamy około 25 ha traw, a reszta areału to kukurydza, groch i lucerna – mówi Bogdan Dzieliński z Chrostowa Zalesia w woj. mazowieckim. Rolnik uprawia 60 ha i utrzymuje 55 krów dojnych, co razem z przychówkiem daje 130 sztuk. Mimo tego, że stado utrzymywane jest w kilkudziesięcioletniej oborze z niskim stropem, który nie pozwala na wjazd do środka wozem paszowym, a mleko pozyskiwane jest za pomocą dojarki rurociągowej, stado osiąga imponującą średnią wydajność 11,5 tys. kg. Jak podkreśla rolnik, w szczytowym momencie wydajność przekraczała nawet 12 tys. kg, a wszystko dzięki najwyższej jakości paszom objętościowym.

Zobacz także: Prowadzenie użytków zielonych - jak uzyskać 5 pokosów rocznie?

image
1 - do wizytówki
FOTO: Fot. Tyrakowski

Chrostowo Zalesie

Bogdan Dzieliński

areał – 60 ha, gleby III–IV klasy bonitacyjnej

uprawy: trawy i lucerna 25 ha, groch 3,5 ha, (5,1–6,4 t/ha), kukurydza na kiszonkę 11 ha, kukurydza na zi...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Łukasz TyrakowskiŁukasz Tyrakowski
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 05:08