StoryEditor

Zbliża się Dzień Kobiet – jak go świętują w różnych częściach świata?

Czy wiecie, że Dzień Kobiet obchodzony jest na świecie już od ponad 110 lat? Pierwsze obchody tego święta odbyły się w Nowym Jorku w 1909 roku. Jak obecnie świętuje się Dzień Kobiet?
14.02.2024., 12:56h

Pierwowzór współczesnego Dnia Kobiet

Według historyków, już starożytni Rzymianie obchodzili Matronalia, które stanowią pierwowzór współczesnego Dnia Kobiet. Zgodnie z wyliczeniami, tamto święto przypadało na pierwszy tydzień marca i związane było z początkiem nowego roku, płodnością oraz macierzyństwem. W podzięce za dawanie nowego życia, obdarowywanie mężczyzn potomstwem, ci przygotowywali upominki dla swoich kobiet i spełniali ich życzenia.

Międzynarodowy Dzień Kobiet w Polsce

Większość z Was na pewno kojarzy kultowe już, typowe dla PRL-u, goździki i rajstopy, które bez dwóch zdań zapisały się w pamięci wielu ówczesnych przodowniczek pracy. Wśród prezentów z tamtych lat królowały także mydło, kawa i drobne słodycze. Co ciekawe, obchodzenie Dnia Kobiet w zakładach pracy było obowiązkowe!

Dziś kobiety także otrzymują prezenty. Są one jednak dużo bardziej zróżnicowane i finezyjne. Mężczyźni obdarowują swoje ukochane, matki, siostry czy babki kwiatami. Kwiaciarnie wypełnione są po brzegi tulipanami.

Dzień Kobiet na świecie:

  • Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech, Zambii i Tunezji.
  • To właśnie w tym dniu mężczyźni wręczają kobietom ze swojego otoczenia — matkom, żonom, partnerkom i koleżankom — kwiaty i drobne podarunki.
  • We Włoszech kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej.
  • W Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Brazylii, Chorwacji, Czarnogórze, Rumunii, Mołdawii, Macedonii, Słowenii, Serbii i Węgrzech kobiety najczęściej dostają kwiaty.
  • W Tunezji Święto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia.
  • W Wietnamie kobiety obchodzą swoje święto dwukrotnie — 20 października celebrują Wietnamski Dzień Kobiet, a 8 marca — Międzynarodowy Dzień Kobiet.
  • Wielka Brytania święto wykorzystuje do szerzenia wiedzy o kobietach, które zapisały się na kartach historii wyjątkowymi dokonaniami i porusza się temat szeroko rozumianego równouprawnienia.

Uwaga konkurs na Dzień Kobiet!

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet zachęcamy do udziału w konkursie, w którym można wygrać piękny bukiet kwiatów wraz z zestawem gadżetów dla ukochanej kobiety.

Zachęcamy do wspólnej zabawy -> KLIKNIJ TUTAJ 

Marta Łyskawińska
Autor Artykułu:Marta Łyskawińska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 16:45