StoryEditor

Kukurydza i rzepak też wejdą na giełdę

Na Platformie Żywnościowej SELLFOOD, nazywanej potocznie polską giełdą zbożową obecnie można dokonać transakcji sprzedaży lub zakupu pszenicy i od niedawna żyta. Na rozkręcającej się dopiero na dobre giełdzie ma już niebawem pojawić się kukurydza, a także rzepak.
05.11.2020., 12:11h

Platforma Żywnościowa SELLFOOD swoje działanie rozpoczęła wiosną 2020 roku. Dotychczas pomimo utrudnień związanych z pandemią podjęto wiele prac zmierzających do jej rozwoju. Powołano Jednostkę Kontrolno-Autoryzacyjną, autoryzowano 24 magazyny zbożowe, zatwierdzono 3 laboratoria odwoławcze i dopuszczono do działania 3 domy maklerskie.

 

Od marca 2020 r. system jest już gotowy do zawierania transakcji. Od początku funkcjonowania giełdy zawarto transakcje giełdowe łącznie na 1000 ton pszenicy według kursu jednolitego i 250 ton w systemie aukcyjnym. Z dniem 24 lipca 2020 r. dopuszczono do obrotu na giełdzie także żyto. Pomimo wystawiania sporej ilości towarów, np. 11 tys. ton pszenicy i 2700 ton żyta, wystawiła na giełdzie dnia 4.11.2020 r. spółka Elewarr, wciąż obroty na giełdzie nie mogą nabrać tempa. Również z tej wystawianej puli nie sprzedano żadnej tony.

 

Przez zarządzającą platformą Towarową Grupę Energii S.A. dokonywane są dalsze starania, by ilość operacji giełdowych uległa znacznemu powiększeniu. Jak zadeklarował na dzisiejszym spotkaniu, zorganizowanym on-line przez Izbę Zbożowo-Paszową jej gość, dyrektor biura ryn...

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 05:31