StoryEditor

Quo Vadis rzepak i pszenica? – Rynkowy Serwis Spod Lady – 22.03.24 r.

Rzepakowy i zbożowy rynek niby reagują inaczej, jednak jedna część jest dla handlu obydwoma astortymentami podobna. Zapełnianie się magazynów u przetwórców i nieodmienne zbliżanie do nowego sezonu. Co może jeszcze wydarzyć się zanim ten nowy sezon nadejdzie?
22.03.2024., 10:23h

Rynek rzepaku

image
Wykresy rzepaku na Matifie
FOTO: topagrar.pl
image
Notowania rzepaku na Matifie
FOTO: topagrar.pl

Kursy się przecięły

Nie trzeba być zbyt uważnym obserwatorem, żeby zauważyć, że obecny i ubiegłoroczny kurs rzepaku na Matifie właśnie się przecięły. Czy znaczy to, że od teraz prognozując cenę rzepaku możemy wzorować się na wykresie giełdowym z poprzedniego sezonu?

I tak i nie. Tak, bo rzeczywiście wydaje się, że obecne ceny rzepaku na Matifie znalazły na tyle porozumienie z rynkiem fizycznym, że nastąpiła wreszcie spora podaż i duża część towaru została z tego rynku w krótkim czasie zdjęta. Powinno to wpłynąć na rynek uspokajająco i teraz przez pewien moment notowania mogą się utrzymywać w okolicach obecnych wartości.

Nie, bo kursy w aktualnych wycenach zostały wyśrubowane bardzo niedawno i są jak się wydaje wybrykiem, zmierzającym właśnie do wyciągnięcia sporych partii z ukrycia i ujawnienie rynkowi faktycznego stanu ubiegłorocznego surowca. Po tej swoistej inwentaryzacji mamy przecież do czynienia z przesuwaniem terminów dostawy i zejściem z tzw premii, a w zasadzie potrąceń w stosunku do Matifu, oferowanych przez przetwórców. A to dlatego, że kontraktując na czerwiec indeksują się oni już i tak do ceny rzepaku na sierpień i potrącają od niej dodatkowo kilka euro za każdy miesiąc wcześniejszej realizacji. 

Na razie dobrą informacją jest, że dotychczas rzepak z nowych zbiorów wyceniany jest podobnie do majowego, ale już za chwilę wraz z ociepleniem i pojawieniem się pierwszych kwiatków na rzepakowych plantacjach, może już tak dobrze nie być. 

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 20:27