StoryEditor

Rośnie atrakcyjność uprawy buraka cukrowego. Z jakimi problemami muszą mierzyć się plantatorzy?

O rosnącej rynkowej atrakcyjności uprawy buraka cukrowego, napływającym do Polski cukrze z Ukrainy i o aktualnych problemach plantatorów rozmawiamy z Rafałem Strachotą, dyrektorem Biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.
26.04.2023., 12:04h

dr Juliusz Urban: W poprzednim sezonie pod wpływem rolniczych protestów, wynikających z coraz gorszej opłacalności uprawy buraka i drożejącego cukru, cukrownie, chcąc powstrzymać spadającą liczbę plantatorów buraka cukrowego, zareagowały obietnicami podwyżek cen skupu i końcowych dopłat. Czy rolnicy otrzymali już te pieniądze?

Rafał Strachota: Miniony rok był trudny i niezwykle dynamiczny. Zaczynaliśmy go w bardzo złych nastrojach, widmo kolejnego sezonu z miernym przychodem z uprawy skutecznie odsunęło duże grono rolników od produkcji buraków. Najpierw protesty, później dziesiątki spotkań negocjacyjnych, wyczekiwana poprawa na rynku cukru, przyczyniły się do uzgodnienia przez związki plantatorów znacznej podwyżki cen buraków. Pieniądze te wpłynęły już na konta rolników, ale co ważne, były obwarowane klauzulą "nie mniej niż".Rafał Strachota, dyrektor Biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

dr J.U.: Ile wynosiła finalna cena buraków cukrowych, wyprodukowanych w kampanii 2022?

R.S.: W zależności od producenta cukru, te stawki wynosiły od 43,75 do 50 €/t buraków o zawartości cukru 16%. W najbliższych miesiącach...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 19:40