StoryEditor

Rynkowy Serwis Spod Lady - 10.02.23 r.

Najbardziej aktualny komentarz bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku przygotowany przez eksperta rynkowego top agrar Polska.
10.02.2023., 08:02h


Rzepak zaliczył odbicie, warto skorzystać

Matif rzepak


Rzepak wykres


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Rzepak na Matifie wspierany przez USDA, która to wreszcie zauważyła, że rozdmuchiwanie sojowych bilansów od wielu wielu miesięcy może być pozbawione podstaw i pierwszy raz o dłuższego czasu skorygowała swoje prognozy, w środku tygodnia podskoczył. Jednak szybko okazało się, że takie informacje sojowe to zbyt mało dla zrównoważonego rzepakowego bilansu. W samym rzepaku USDA pozmieniało niewiele UE jak miała wyprodukować 19,5 mln t, tak pozostaje, a o 300 tys. t większy eksport rzepaku z Australii i o 500 tys. t z Kanady, z czego pół miliona trafi do Chin, a 275 tys. t do UE znów zredukowało notowania na Paryskiej giełdzie. Krajowe ceny dostały wsparcie od osłabiającej się złotówki, ale na obecnych kursach trudno się opierać dłużej. Analiza bieżących cen płaconych na skupach pozwala twierdzić, że przetwórcy zakupami surowca są zainteresowani po równo, natomiast firmy handlowe, przynajmniej niektóre z nich chyba na rzepak się już obraziły.

Ach jak dobitnie to ogłasza największa krajowa firma skupowa cenami odstającymi od  prawdziwego ry...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 10:38