StoryEditor

Będzie dopłata do każdej świni – nawet 160 tys. zł na gospodarstwo

  W czerwcu w Polsce będziemy mieć do czynienia z historycznie niskim pogłowiem świń, które osiągnie poziom zaledwie 9,5 mln sztuk. Ponieważ sytuacja jest dramatyczna rząd przygotował program wsparcia dla rolników i zamierza dopłacać do każdej sztuki świń, ale Bruksela stawia warunki. Kto może liczyć na dofinansowanie? 
30.06.2022., 11:06h

Już tylko na podpis Premiera Mateusza Morawieckiego czeka projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który wprowadzi nową formę pomocy dla hodowców trzody chlewnej. Będzie ona przyznana na podstawie unijnego rozporządzenia zgodnie z którym nadzwyczajną pomoc można przyznać w sektorach, które w konsekwencji rosyjskiej inwazji na Ukrainę zostały dotknięte zakłóceniami na rynku spowodowanymi zwiększonymi kosztami nakładów lub ograniczeniami w handlu, a zastosowana pomoc ma przyczynić się do bezpieczeństwa żywnościowego lub przeciwdziałania zakłóceniom na rynku.

Rynek wieprzowiny potrzebuje wsparcia

Polski rząd uznał, że w przypadku rynku wieprzowiny zachodzą przesłanki aby go objąć pomocą nadzwyczajną. Mamy bowiem do czynienia ze zwiększeniem kosztów produkcji, które z kolei mają konsekwencje dla opłacalności produkcji i determinują decyzje rolników o dalszym prowadzeniu lub wycofywaniu się z produkcji. Zgodnie z analizami Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej produkcja świń w przeciwieństwie do pozostałych kierunków produkcji zwierzęcej jest niedochodowa mimo notowanego w 2022 r. wzrostu cen skupu.

Opłacalność...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 11:13