StoryEditor

Jedna chlewnia, wielu inwestorów

Nowoczesna, wydajna, z plenną genetyką i produkująca na rynek duże partie prosiąt. Taka jest chlewnia w Zaściankach, w którą zainwestowało aż 13 rolników.
03.03.2022., 13:03h

To jedyna taka chlewnia w Polsce. Pomysł na wspólną, dużą inwestycję zrodził się w 2015 r. Ponad 3 lata trwało kompletowanie dokumentów do wniosku na pozwolenie na budowę. We wrześniu 2019 r. podpisali umowę o przyznanie pomocy z ARiMR w ramach PROW i wtedy ruszyła budowa.

– Żeby nasze dzieci chciały pozostać na wsi i dalej zajmować się rolnictwem, muszą mieć stworzone godziwe warunki pracy. Dlatego nasza koncepcja była taka, żeby zbudować nowoczesny i funkcjonalny obiekt, który umożliwi właścicielom normalne życie. Młodzi muszą mieć urlop i wolne weekendy. Nie mogą być uwięzieni, a do tego trzeba zatrudniać ludzi – opisuje ideę Romuald Kocęba, pomysłodawca inwestycji w Zaściankach w pow. bialskim, w woj. lubelskim.

 

Karkołomne zadanie

Jako wytrawny znawca branży, na co dzień zaangażowany w produkcję w tym obiekcie, twierdzi, że niewielu jest w Polsce rolników, którzy zainwestują w chlewnię na 1000 loch, szczególnie w obecnej sytuacji ekonomicznej. Z kolei dofinansowanie z PROW do chlewni na 120–200 loch to zdecydowanie za mało przy dzisiejszych realiach. Dlatego namówił 13 okolicznych rolników, w tym swoich synów, na wspólną budowę...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 06:47