StoryEditor

Rynek trzody: świń coraz mniej, a ceny coraz niższe

Rynek wieprzowiny zawsze rządził się swoimi prawami, wprawdzie często trudno było je zrozumieć, jednak zawsze dało się większość zjawisk jakoś logicznie wyjaśnić. Teraz jest zupełnie inaczej. Jakie są ceny tuczników w tym tygodniu?
19.01.2023., 14:01h
Obecnie zjawisk rynkowych nie da się zrozumieć. Bo jak wytłumaczyć zachowanie naszych skupujących tuczniki, którzy w obliczu spadającego pogłowia już nie tylko u nas, ale w całej Europie (nawet w Hiszpanii prognozowany jest spadek produkcji) sukcesywnie obniżają cenniki?

Stawki za wieprzowinę w Niemczech od kilku tygodni są niezmienne, a w Polsce jest to powód do… a jakże – obniżek. Z kolei ewentualne podwyżki za Odrą, u nas są przyczynkiem do tego, by cen jedynie nie obniżać. Co więcej, w każdej branży wzrost kosztów produkcji determinuje wyższą cenę produktu końcowego. Niestety, to także nie dotyczy wieprzowiny.

Koszty produkcji tuczników mimo spadków cen zbóż paszowych nie spadają. Za oceanem bowiem notowane są rekordowe ceny soi i śruty sojowej, co automatycznie przekłada się na ceny koncentratów i pasz białkowych na naszym rynku. Wzrosty cen energii i na powrót drożejący olej napędowy skutecznie „rekompensują” spadki cen ziarna paszowego.

A trzeba mieć świadomość, że w ciągu ostatniego miesiąca ceny skupu tuczników spadły o 60–80 gr/kg żywca. Na początku grudnia 2022 r. zakłady ubojowe oferowały za tuczniki n...
Pozostało 38% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 12:08