StoryEditor

Alpha i Aeon pracują mimo wiatru – zmniejszenie znoszenia cieczy roboczej o 80 proc.

Zastosowanie rękawa obok zwiększenia wydajności pozwala na zmniejszenie znoszenia cieczy do 80%, redukcję zużycia środków ochrony roślin do 30% i wody do 50%. Hardi oferuje belki Twin Force od 18 do 36 m – informuje firma Hardi.
16.05.2023., 15:05h
Podczas jednej z wiosennych prezentacji k. Radomia firma Hardi pokazała najnowszy model samojezdnego opryskiwacza Alpha Evo III ze zbiornikiem 5100 l, belką o szerokości 30 m z pomocniczym strumieniem powietrza Twin Force. 

Prezentowany na Mazowszu model miał zawieszenie oparte na trzech poduszkach powietrznych, hydrauliczny rozstaw kół w zakresie od 1,8 do 2,8 m, a także system AutoSelect do automatycznej zmian rozpylaczy z kabiny oraz stałej cyrkulacji cieczy. System AutoSelect sprawdza się przy zmianach prędkości roboczej, bo może automatycznie przełączać się między dwoma rozmiarami rozpylaczy, dzięki czemu pracę jednego rozpylacza może przejąć większy rozpylacz, przy większych prędkościach.


W wyposażeniu flagowego opryskiwacza Hardi jest bogaty systemy zarządzania belką, na który składają się: czujniki ultradźwiękowe do kontroli wysokości pracy, z możliwością wyboru między trybem gleby, uprawy lub hybrydowym, zawór proporcjonalny do płynnych ruchów (AutoHeight, AutoTerrain), korekcja nachylenia, pochylenia i wysokości (AutoHeight, AutoTerrain), czy korekcja skosu i wysokości (AutoSlant).

Hardi Aeon Centura Line

Z kolei na pagórkowatych polach pod Bydgoszczą odbył się pokaz pracy zaczepianego opryskiwacza Hardi Aeon Centura Line. Centura to zupełnie nowa konstrukcja. W opryskiwaczu zupełnie zmieniono ramę i układ zawieszenia belki, a tylna oś jest skrętna. Rozstaw osi w nowym opryskiwaczu można regulować skokowo w zakresie 1,8, 2,0 i 2,25 m. Oś opryskiwacza amortyzowana jest hydraulicznie, a błotniki sterowane oddzielnymi siłownikami skręcają się wraz z kołami. 


Centura przystosowana jest do rolnictwa precyzyjnego, w tym wyłączanie pojedynczych rozpylaczy lub utrzymywanie stałego wydatku cieczy na całej szerokości belki podczas jazdy na zakrętach. Wymaga to szybkiego centrum operacyjnego, który w bardzo krótkim czasie przetworzy dużą ilość danych. Opryskiwacz wyposażony jest w układy telemetryczne co pozwala zdiagnozować usterkę zdalnie. Nowy opryskiwacz wyposażony jest w ISOBUS a do jego obsługi można użyć fabrycznie dostarczanego terminala HC 9700.

Opryskiwacz Hardi Aeon Centura oferowany jest z belkami o szerokości od 24 do 36 m i zbiornikiem o pojemności 5200 l. Wszystkie funkcje opryskiwacza, obsługa zaworów odbywa się elektronicznie. Służy do tego dotykowy monitor umieszczony w pobliżu rozwadniacza, monitor można obsługiwać także z wykorzystaniem przycisków. Z lewej strony opryskiwacza znajdują się schowki do przedmiotów ochrony osobistej operatora, a z prawej strony większe pojemniki m.in. na zapasowe filtry lub chemię. Również z prawej strony znajduje się sekcja filtracji cieczy i wszystkie rozdzielacze kierujące obiegiem cieczy.Jan Beba
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 03:07