StoryEditor

Pług Pöttinger Servo T 6000 do orki on-land

Pöttinger rozszerza opcje wyposażenia pługa Servo T 6000 o pakiet do orki on-land. Półzawieszany pług (6-9 korpusów) współpracuje z ciągnikami mocy do 500 KM, które często są wyposażone w szerokie opony, ogumienie bliźniacze i gąsienice, które nie mieszczą się w bruździe.
12.05.2023., 10:05h
Duże traktory są często wyposażone w szerokie ogumienie lub ogumienie podwójne. Nie znajdują one wystarczająco dużo miejsca w bruździe, co nieuchronnie prowadzi do przejeżdżania po zaoranej glebie. W takim przypadku zastosowanie znajduje Servo T 6000 z możliwością wyposażenia w opcję On-Land, kiedy traktor jedzie po caliźnie, po niezaoranej glebie.  W orce po caliźnie linia ciągu biegnie prosto. To przekłada się na efektywne przenoszenie mocy i tylko niewielki efekt ściągania w bok, przez co zużycie elementów pługa jest mniejsze. 

System GPS dla większego komfortu

Dla zwiększenia komfortu można zastosować system GPS. To zwiększy precyzję pracy i odciąży operatora. Dodatkowo traktor będzie stał prosto na powierzchni gleby, bo koła są oparte o równą powierzchnię. W efekcie operator siedzi prosto i w ergonomicznej pozycji, co jest szczególnie ważne podczas długiego dnia pracy.


Aby przezbroić go do wersji do orki po caliźnie, wystarczy kilka ręcznych przestawień. Siłownik hydrauliczny On-Land przesuwa na zewnątrz ramę Servo T 6000 tak, żeby pług centralnie poruszał się za ciągnikiem. Jeżeli warunki pracy na to nie pozwalają, np. ze względu na zbyt dużą wilgotność, mechanizm obrotowy zapewnia powrót do orki w bruździe. Siłownik hydrauliczny On-Land przesuwa na zewnątrz ramę Servo T 6000 tak, żeby pług centralnie poruszał się za ciągnikiem. Dzięki temu możliwa jest praca traktorów o szerokości zewnętrznej do 4 m, z zapewnieniem wystarczającej ilości miejsca dla ogumienia podwójnego i dla podwozia na gąsienicy. 

Równą głębokość orki po caliźnie wspomaga dodatkowe koło kopiujące, zamieszczone przed pierwszą odkładnicą. Firma podkreśla, że koło nie zajmuje dużo miejsca, ponieważ jest zamontowane jako koło wychylne w obszarze ramy. Dzięki wykorzystaniu zaworu sterującego nie jest konieczne zabezpieczenie dodatkowego przyłącza wspierającego hydrauliczny mechanizm regulacji ze strony ciągnika.


Jan Beba
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 22:45