StoryEditor

Firma Bomet pokazała ciężki agregat uprawowy

Odpowiednie przygotowanie pola do siewu przy jak najmniejszej ilości przejazdów to marzenie wielu rolników. Kolejną propozycją w tym zakresie jest ciężki agregat uprawowy Canis firmy Bomet.
26.01.2020., 00:01h

Założeniem konstruktorów agregatu Canis było zbudowanie uniwersalnego narzędzia, które jest w stanie przygotować pole pod siew nawet w trudnych warunkach glebowych. Canis ma się sprawdzić się zarówno w gospodarstwach konwencjonalnych, jak i również w technologiach uproszczonych. Jedną z jej zalet jest ograniczenie ilości przejazdów, a w związku z tym skrócenie potrzebnego czasu pracy.

Precyzyjna głębokość pracy

Głównymi elementami roboczymi agregatów uprawowych ciężkich Canis są dwa rzędy sprężystych zębów zakończonych szerokimi gęsiostópkami, które podcinają i spulchniają glebę. W zależności od szerokości maszyny wyposażone są w: 10 zębów dla szerokości roboczej 2,5 m, 12 zębów dla agregatu 3,0 m oraz 16 zębów dla agregatu 4,0 m. Przez zastosowanie mechanizmu równoległoboku rama pośrednia w precyzyjny sposób ustala głębokość pracy zębów względem wałów w zakresie od 2 do 12 cm. Deflektory boczne ograniczają przesypywanie gleby poza szerokość roboczą maszyny.

Wał crosskill dla wymagających

Aby zapewnić odpowiednie wyrównanie ziemi na glebach zwięzłych i zbrylonych, w agregatach Canis zastosowano przedni wał strunowy o średnicy 370 mm oraz przednią listwę kruszącą. Z tyłu agregat może być wyposażony w wał crosskill o średnicy 350 mm lub wał strunowy o średnicy 370 mm. Wał crosskill zalecany na gleby ciężkie i zwięzłe, gdzie rozkruszy i rozdrobni bryły oraz dodatkowo pozostawi powierzchnię pola lekko spulchnioną. Na glebach lżejszych i mniej zwięzłych sprawdzi się wał strunowy. Tylna włóka wyrównująca i delikatnie ubijająca powierzchnię pola zapewni właścwe przygotowanie gleby pod siew. Zapotrzebowanie mocy agregatu wynosi odpowiednio: 2,5 m – 100 KM, 3,0 m – 120 KM, 4,0 m – 165 KM.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 23:55