StoryEditor

Atrakcyjne oferty sprzedaży środków ochrony roślin mogą być pułapką

Wybór i zakup środków ochrony roślin to jedna z ważnych decyzji, jakie musi podjąć rolnik w trosce o swoje uprawy. Niestety, koszty dobrych preparatów są często stosunkowo wysokie. Wówczas pojawia się chęć skorzystania z wyjątkowych okazji, oferowanych np. na stronach internetowych. Dlaczego lepiej zrezygnować z takiego pomysłu?
14.03.2022., 10:03h

Rolniku, nie oszczędzaj na środkach ochrony roślin! 

Przepisy polskiego prawa regulują to, jakie środki ochrony roślin zostały dopuszczone do użycia. Ceny legalnych i sprawdzonych preparatów nie zawsze są niskie. Przy rosnących niemal z dnia na dzień cenach produkcji rolnej, gospodarze szukają okazji, by zaoszczędzić. Doskonałym rozwiązaniem wydają się internetowe oferty sprzedaży środków ochrony roślin w atrakcyjnych cenach. Jednak Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) oraz inne organy przypominają, że takie rozwiązanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. 

“Żal nie skorzystać”?

Zakup środków ochrony roślin w promocyjnej cenie na forum internetowym czy lokalnym targowisku może okazać się początkiem problemu. Preparaty mogą bowiem być w Polsce nielegalne: sprowadzone z zagranicy lub podrobione. Te drugie są szczególnie niebezpieczne, bo często z zewnątrz niczym nie różnią się od oryginałów. 

Oszuści dbają o to, by były bardzo podobnie opakowane, oznakowane, a nawet wyposażone w obowiązkową etykietę. Jednak skład może drastycznie różnić się od oryginału, a to robi ogromną różnicę. Oryginalne środki ochrony roślin są bowiem dokładnie badane przed wprowadzeniem na rynek. Pochłania to wiele czasu i pieniędzy, ale wynika z troski o to, by preparaty nie szkodziły środowisku i zdrowiu konsumentów. 

Użycie podrobionego środka na uprawę może okazać się czymś więcej, niż zwykłym błędem i pociągnąć za sobą konsekwencje. PIORiN ostrzega: stosowanie nielegalnych produktów to ryzyko dla zdrowia, upraw i środowiska. Może też skończyć się dla rolnika utratą dopłat bezpośrednich. 

Gdzie legalnie można kupić środki ochrony roślin? 

Przedsiębiorca, który chce handlować środkami ochrony roślin, musi być zarejestrowany przez PIORiN. Listę sklepów i hurtowni można znaleźć na stronie internetowej Inspekcji w zakładce “Rejestry i ewidencje”. 

Warto unikać kupowania środków ochrony roślin z następujących źródeł: 

  • na forach internetowych czy aukcjach, gdzie są proponowane środki w bardzo atrakcyjnej cenie, bez faktury VAT;
  • z zagranicy;
  • na bazarach i targowiskach;
  • w sprzedaży obwoźnej. 

Organy współdziałają w walce z nielegalnymi preparatami 

PIORiN we współpracy z Krajową Administracją Skarbową (KAS), policją oraz Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin walczą z nielegalnymi substancjami, wprowadzanymi do obrotu w Polsce. Jednym z elementów tej walki jest kampania edukacyjna, skierowana do rolników. Obecnie działa ona pod hasłem “Kupując nielegalne środki ochrony roślin, tracisz wiele razy!”. 

W 2021 roku przeprowadzono międzynarodową operację kontrolną w 35 państwach. Jej wynikiem było wycofanie z rynku 1 203 ton nielegalnych pestycydów o łącznej wartości niemal 80 milionów euro. W Polsce w zatrzymano 988 kg/L nielegalnych lub budzących wątpliwości preparatów. 

Najwięcej nielegalnych środków ochrony roślin trafia do Polski z importu. W ubiegłym roku dzięki kontrolom na granicy udało się ujawnić 186 przypadków nieprawidłowości: nielegalnego przywozu lub niedopełnienia obowiązków dokumentacyjnych. 

KAS udaremniła wprowadzenie na rynek 2 816 kg/L środków ochrony roślin pochodzących z przemytu. Ponadto ujawniła 21 615 kg/L środków, które nie zostały zgłoszone do WIORiN.


Z.Ć.
fot. Pixabay

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 04:09