StoryEditor

Hop... hyc... z samosiewów na zboże

Podobnie jak w przypadku szkodników rzepaku, tak i zboża są zagrożone przez szkodniki "przeskakujące" po moście z samosiewów. Na szczęście nie jest to tak liczna grupa, ale za to niektóre z nich są w stanie wyrządzić bardziej dotkliwe szkody. Które to szkodniki i jak je upilnować, aby straty były jak najmniejsze.
24.08.2020., 11:08h

Ślimaki

Podobnie jak w przypadku rzepaku na samosiewach zbóż mogą "dożywiać" się ślimaki. Jednak szkody przez nie wyrządzane nie są najczęściej tak dotkliwe, jak w rzepaku, choćby z tego względu, że ubytek kilku roślin rzepaku zjedzonych przez ślimaki na metrze kwadratowym, boli znacznie mocniej, niż taka sama liczba jęczmienia ozimego czy pszenicy ozimej. Mimo to, zwłaszcza w takim roku jak ten, gdy po cieple przychodzą deszcze, ślimaki z samosiewów rzucić mogą się na uprawę następczą.

Atak ślimaków dotyczyć może tego samego pola, zwłaszcza gdy uprawa jest uproszczona, ale szczególnie pól sąsiednich. Wbrew pozorom, ślimacze tempo nie jest tak wolne i przemieszczają się one po kilkanaście metrów na dobę. Dlatego jeżeli w wilgotnych miejscach z samosiewami zbóż obserwujemy dużo ślimaków warto tam zastawać w momencie ich aktywności naglebowej (w czasie lekkiego deszczu, w nocy, w czasie mgły) ciężki wał gładki lub ciężki kruszący, tak aby porozgniatać jak najwięcej osobników. po takim zabiegu pole powinno być intensywnie uprawione, co pozwoli mechanicznie zniszczyć kolejne osobniki, które przetrwały wałowanie.

Obec...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 08:47