StoryEditor

Zwalczanie wyczyńca w zbożach i w rzepaku

Wyczyniec polny od kilkunastu lat staje się coraz większym problemem w rejonach gleb ciężkich, m.in. na Żuławach. Jednak doświadczenia z jego zwalczania można przenieść także na inne rejony kraju.
29.08.2023., 12:08h
Żuławy Wiślane charakteryzują się bardzo wysokim udziałem gleb żyznych o dużej pojemności wodnej. Ponadto są regionem o dużych zasobach wodnych, a to umożliwia uzyskiwanie bardzo wysokich plonów nawet podczas suszy. Niestety, w rejonie tym już pod koniec lat 80. XX wieku wyczyniec polny został opisany w literaturze jako nowy chwast. Dziś stanowi bardzo poważny problem.

Wyczyniec polny wykształca kilkanaście wiech kłosokształtnych, z których każda tworzy do kilkudziesięciu nasion. Zatem jedna roślina może wydać nawet 400 płodnych ziarniaków. Fot. Czubiński.
Ponieważ na Żuławach Wiślanych dominują pszenica ozima i rzepak ozimy, zwalczanie wyczyńca w tych gatunkach będzie decydujące w powstrzymaniu presji tego chwastu w nadchodzących latach.

Wyczyniec uodparnia się

Brak sukcesu w zwalczaniu wyczyńca polnego spowodowany jest obecnością biotypów odpornych. Jest to problem powszechnie znany żuławskim rolnikom. Wyczyniec polny podobnie jak miotła zbożowa i życice należy do rodziny wiechlinowatych. Międzynarodowa Baza Danych Chwastów Odpornych na Herbicydy podaje, że jest to rodzina botaniczna o najwyższym ryzyku powstawania odporności ...
Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 01:46