StoryEditor

Przydomowe biogazownie w Afryce

Fundacja Ekonomiczna Polska – Afryka Wschodnia pomaga tanzańskim hodowcom krów budować biogazownie. Pierwsze ponad 20 przydomowych biogazowni wybudowała u podnóża Kilimandżaro, co jest częścią projektu, jaki od 2019 roku w Tanzanii realizuje we współpracy z regionalnie działającą u podnóża Kilimandżaro mleczarnią Kondiki Fundacja Ekonomiczna Polska – Afryka Wschodnia (PEAEF).
01.01.2024., 10:00h

W efekcie partnerom projektu finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach programu Polska Pomoc udało się wykonać szereg zmian zmieniających mleczarnię Kondiki z niewielkiego, lokalnego i wiejskiego warsztatu przetwórczego w małe, ale dobrze zorganizowane przedsiębiorstwo.

Obornik na energię odnawialną

Kolejnym wyzwaniem jest zagospodarowanie obornika, który może być wykorzystany do wytwarzania energii odnawialnej, którą z powodzeniem można stosować w gospodarstwach domowych. Przydomowe biogazownie, które pozwalają na uzyskanie niezależnego i taniego źródła energii – metanu wykorzystywanego na potrzeby gospodarstw domowych właśnie do gotowania posiłków zamiast drewna, którego pozyskaniem zajmują się kobiety. Metan powstaje w wyniku rozkładu odchodów zwierzęcych.

image
Moduły fotowoltaiczne a śnieg

Czy panele fotowoltaiczne zimą są wydajne?

Gnojówkę miesza się z wodą i umieszcza w wybudowanych, szczelnie zamkniętych kulistych komorach fermentacyjnych, które z reguły zlokalizowane są na tyłach zagrody dla krów. Tam rozkładają ją naturalne bakterie, uwalniając metan. Gaz zbiera i spręża się w górnej części zbiornika, a następnie rurkami doprowadzany jest do gospodarstwa, gdzie poprzez spalanie dostarcza energii do gotowania, grzania wody, czy też oświetlenia domu. Co niemniej ważne – w procesie produkcji metanu powstaje również naturalny, bogaty w minerały nawóz, wykorzystywany w rolnictwie.

Koszt budowy instalacji biogazowej

Koszt budowy jednej instalacji biogazowej o wielkości komory 6 m3 to ok. 2 mln szylingów tanzańskich (ok. 4 tys. zł). Tanzańscy partnerzy projektu mogli skorzystać z 50-proc. bezzwrotnego dofinansowania budowy biogazowej inwestycji, pochodzącego z polskich środków. Pozostałą część stanowiły ich środki własne z produkcji rolniczej.

Niektórzy zwolennicy spektakularnych technologii OZE mówią, że skala oddziaływania biogazowni w gospodarstwie mającym 3–4 krowy jest niewielka. Ale czy właśnie oparcie się na prostych i praktycznych rozwiązaniach nie jest trwalszym sposobem na rozwój? Przykłady rolników z Kilimandżaro pokazują, że tak może być.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 12:02