StoryEditor

Loteria opadowa

Natura nie jest dla wszystkich łaskawa. W niektórych rejonach kraju opadów jest jak na lekarstwo, a inne są dość szczodrze przez nią obdarowane.
02.09.2019., 16:09h
Miniony tydzień przyniósł trochę opadów w kraju. Jedni się cieszą, inni narzekają, że nie dość, że nie pada, to jeszcze wilgoć z ich rejonów jest przemieszczana w chmurach na obszary, które wcale za deszczem nie tęsknią. To jednak niezależne prawo natury – losowe dysponowanie zasobami deszczu.

Obecnie dostajemy się pod wpływ prądów atlantyckich, które zwiastują nieco więcej opadów. Zapewne przydadzą się one w wielu regionach wschodzącemu rzepakowi, czy do doprawienia suchych podorywek pod zasiewy jęczmienia, a niebawem także pozostałych zbóż ozimych. W wilgotnej glebie lepiej też będą dostępne nawozy, skutecznie zadziałają ponadto herbicydy doglebowe, a samo ziarno łatwiej i równomiernie powschodzi.

Dla kogo zatem natura w minionym tygodniu była bardziej łaskawa, a komu poskąpiła wody – prezentujemy w zestawieniu [patrz tabela].

Lokalnie opady są bardziej zróżnicowane. Na przykład w Śremie (ok. 40 km od Poznania wczoraj (1.09) spadło ok. 14 mm deszczu, a w samym Poznaniu IMGW nie wykazuje opadu. Podzielcie się zatem własnymi obserwacjami opadowymi z ostatnich kilku dni.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. luty 2024 22:49