StoryEditor

Minister rolnictwa zapowiada program retencji

Woda to życie – hasło tej treści wpajano dzieciom już ponad 30 lat temu w elementarzu. A co zrobić, gdy wody brakuje? Pytanie to coraz częściej stawiamy sobie, a jest ono wynikiem zmian klimatycznych i coraz częstszego zjawiska suszy.
27.08.2019., 13:08h
Susza z jednej strony. Z drugiej momenty i miejsca, w czasie których opadów jest nadmiar. W tym roku mieliśmy doskonały przykład i nauczkę - południe Polski było zalewane a północ już wtedy miała braki wody. Czy wyciągniemy z tego nauczkę? Z zapowiedzi ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że coś być może się ruszy. Na razie są obietnice. Czekamy na efekty.

- Problem suszy to następstwo zmian klimatycznych. Ale to też efekt pogarszającego się kompleksu sorpcyjnego gleb. Gleba przestała być odporna na zmiany klimatyczne. Konieczne są działania związane z biologizacją gleb - powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas Krajowego Dnia Soi w Chrząstowie koło Nakła nad Notecią (więcej na ten temat patrz tutaj). Zapowiedział też programy nawodnieniowe.

- Rozpoczynamy szeroko pojęty program retencji wodnej. Jeszcze w tym roku zostaną przesunięte środki w ramach PROW na dotacje do prac związanych z nawodnieniem - mówił Ardanowski.
Wskazał na fakt, że będą to dotacje dostępne jeszcze w tym roku do kopania i modernizacji stawów, tam gdzie nie jest to możliwe do wiercenia studni głębinowych a także instalacji dostarczającej wodę na pola...
Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 07:03