StoryEditor

Nawóz siarkowo azotowy Stercosul

Siarka wspomaga azot, a azot siarkę... To zjawisko fizjologiczne, które wynika z obecności atomu siarki w aminokwasach. Aminokwasy te, obok innych wchodzą w skład białek enzymatycznych, jednak pełnią w nich specjalną funkcję. Dzięki siarce białka te utrzymują konfigurację przestrzenną i mogą być aktywne jako enzymy. Natomiast enzymy, dzięki tej konfiguracji uczestniczą w przemianach azotu, który wchodzi w skład aminokwasów, w tym siarkowych. I tak koło się zamyka. Zatem nawożenie azotem musi być wsparte nawożeniem siarką. Jedno z zaleceń mówi o dostarczeniu na każde 7 kg azotu jednego kilograma siarki.
29.01.2021., 11:01h
Z siarką w naszych glebach jest problem. Do niedawna, gdy spalano powszechnie węgiel i zawarta w nim siarka trafiała do kominów (i wysokich, i niskich) prędzej czy później, bliżej czy dalej trafiała na pola. Ocenia się, że w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat emisja dwutlenku siarki do atmosfery spadła z ponad miliona ton do niespełna 200 tys. Zatem darmowe źródło siarki jakim jest gleba wyczerpuje się z tego składnika.

Firma Agresta oferuje nawóz siarkowo-azotowy Stercosul. Jest on dedykowany roślinom siarkolubnym, jak rzepak i inne wytwarzające dużo tłuszczu oraz biomasy (kukurydza, ziemniak, burak - patrz zdjęcie oraz zboża). Składnikiem głównym jest tiosiarczan amonu (tzw. ATS). Stercosul zawiera ok. 12% azotu w formie amonowej i ok. 64% siarki w formie tiosiarczanu. Związek ten w glebie w połowie przechodzi do formy siarczanowej (łatwo dostępnej da roślin) a w połowie do siarki elementarnej, która uzupełnia zasób składnika w glebie, choć nie jest bezpośrednio dostępna.

Agresta Sp. z o.o. informuje, że ATS jest bardzo popularny w Ameryce Północnej. Stosowany jest też na zachodzie Europy. Nawóz Stercosul jest polecany jako dodatek do r.s.m. w stężeniu 10–15% (wg informacji firmy dobrze się z nim miesza i ma tę samą gęstość co r.s.m. 32-procentowy). Firma poleca go także jako dodatek do mocznika stooswanego w płynie i gnojowicy.

Firma informuje, że nawóz działa jeszcze jako bloker jonów niklu w glebie. Nikiel jest pierwiastkiem aktywującym ureazę – enzym rozkładający mocznik. Można zatem powiedzieć ze nawóz ten pośrednio działa jak inhibitor ureazy, który będzie jednym z obowiązkowych składników mocznika do stosowania w stanie stałym. Nawóz kosztuje około 2,4 zł/kg.
tcz
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 09:09