StoryEditor

Osad komunalny: tani i bezpieczny nawóz wieloskładnikowy

Drastyczny wzrost cen nawozów mineralnych skłonił rolników do poszukiwania ich zamienników. Okazuje się nim np. osad ze ścieków komunalnym, który po kilku procesach technologicznych można stosować w wielu uprawach.
20.12.2022., 11:12h

– To, co wydarzyło się 24 lutego za naszą wschodnią granicą, zaskoczyło wielu ludzi. Sankcje i okoliczności gospodarcze sprawiły, że ceny energii i paliw wystrzeliły jak z katapulty, a na ich skutki, także w rolnictwie, nie trzeba było długo czekać – mówi Mariusz Góra, pracownik OHZ Dębołęka.

Coraz droższe nawozy skłoniły go do poszukiwania alternatywnych rozwiązań i znalazł je. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Sieradzu od wielu lat wytwarza chemicznie ustabilizowane odpady, a od 2000 r. przeznacza je jako ulepszacz warunków glebowych.

Mariusz Góra, pracownik OHZ Dębołęka Mariusz Góra, pracownik OHZ Dębołęka - wizytówka

– W tym rejonie stosowanie osadów komunalnych pod wybrane uprawy polowe jest dość popularne, praktykują je od wielu lat rolnicy indywidualni, więc i ja poszedłem w ich ślady. Koszt transportu, analizy produktu i gleby pokrywa dostawca, więc to dobra okazja. My musimy je z kolei w ciągu 24 godz. wymieszać z glebą, gdyż wymagają tego przepisy, bo produkt ma dość uciążliwy zapach – dodaje agronom.

Każda partia osadu komunalnego ma inny skład

Osad komunalny to wieloskładnikowy nawóz organiczny, a każda partia ma inny skład. Jedna z nich zawierała 15,8% ...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 08:22