StoryEditor

ASF w Niemczech: większe premie za odstrzał dzików

Sypią się przypadki ASF w Brandenburgii. Poczdam intensyfikuje polowania, zwiększając premie za odstrzelonego dzika.
08.10.2020., 09:10h
Wczoraj w Niemczech potwierdzono 50. przypadek afrykańskiego pomoru świń. Szczątki ostatniego dzika znaleziono w pierwszej strefie zakażonej w Brandenburgii. Stada świń pozostają wolne od choroby.

Zdaniem Axela Vogela ministra rolnictwa i środowiska Brandenburgii, w związku z ASF należy w tej chwili zmniejszyć populację dzików w landzie. W związku z powyższym sztab kryzysowy w Poczdamie zadecydował, że podniesie premie za odstrzał dzików na obszarze zagrożonym oraz w strefie buforowej, gdy tylko zostaną one wznowione. Pomimo rekordowego odstrzału 102 131 dzików w roku łowieckim 2019/20 i wypłaty premii w wysokości ponad 1,4 mln euro, populacja tych zwierząt jest wciąż zbyt duża.

Za dziki w wadze do 30 kg dodatkowa premia wynosi 30 €, za cięższe 50 €. Po odstrzale, pobierane są próbki i przekazywane do laboratorium referencyjnego, a zwłoki unieszkodliwiane. Upolowane dziki są gromadzone w centralnych punktach zbiórki ustanowionych przez nadleśnictwo Brandenburgii.

Premie są wypłacane osobom uprawnionym do polowania w wyznaczonych regionach. Finansowanie przejmuje Ministerstwo Rolnictwa.

Rozporządzenie wchodzi w życie z chwilą zniesienia dotychczas obowiązującego zakazu polowania na terenach wyznaczonych jako zagrożone. We wszystkich innych okręgach łowieckich w Brandenburgii do końca roku łowieckiego 2020/2021 obowiązują dotychczasowe przepisy dotyczące premii za polowanie.

Źródło: top agrar
Fot. Agrarfoto
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 17:35