StoryEditor

Bioasekuracja mniejszych gospodarstw to nadal kosztowna sprawa

Na zorganizowanym w Bogacicy szkoleniu dla hodowców świń, dotyczącym bioasekuracji, przedstawiciele OODR, PLW i ARiMR omówili podstawowe zasady związane z ASF. Rolnicy mają jednak sporo wątpliwości co do stawianych im wymagań.
09.01.2022., 12:01h

Zagrożona Opolszczyzna bez strefy

W ostatnich latach polscy rolnicy stają przed coraz większą ilością zagrożeń. Dotyczy to zwłaszcza  hodowców trzody chlewnej i drobiu. A zarówno ASF, jak i ptasia grypa już dotarły na Opolszczyznę. Wprawdzie zniesiono czerwoną strefę, ale zagrożenie wciąż istnieje.

Dlatego Powiatowy Zespół Doradztwa w Kluczborku OODR w Łosiowie zorganizował szkolenie dotyczące „Bioasekuracji i Planu Bezpieczeństwa Biologicznego związanych z ASF” wdrażanych w gospodarstwach rolnych. Do sali w Bogacicy przybyli hodowcy trzody chlewnej, a szkolenie poprowadzili pracownicy OODR oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kluczborku i przedstawicielka ARiMR.

Najważniejsze informacje podsumowane

Rolnikom przedstawiono szczegółowo zasady i wymagania związane z bioasekuracją. Pokazano również, jak należy sporządzać Plany Bezpieczeństwa Biologicznego w gospodarstwach do 300 sztuk średniorocznie oraz powyżej. A więc status zdrowotny świń wprowadzanych do gospodarstwa: na wszystko potrzebne są świadectwa zdrowia i przestrzeganie tych zasad bioasekuracji, a więc dezynfekcja i odkażanie.

Kosztowne działania dla drobnych hodowców

Hodowcy, zwłaszcza ci drobni, nie są zadowoleni z obostrzeń. Tłumaczą, że stawiane im są wymagania, którym nie potrafią sprostać. Tymczasem mają zadania do wypełnienia, które kosztują czas i pieniądze, a cena za tuczniki spada.

W filmie wypowiedzieli się:

Gerard Sowieja, rolnik z Kuniowa

Magdalena Jeziorna, kierownik PZDR w Kluczborku

Rafał Gnot, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kluczborku

Emilia Michalska, kierownik biura powiatowego ARiMR w Kluczborku

 

Dr Mariusz Drożdż

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 12:07