StoryEditor

Niemcy – intensyfikacja działań przeciwko ASF

Niemcy ogłosiły, że zintensyfikują działania, aby zapobiec wybuchowi afrykańskiego pomoru świń po wykryciu przypadku u dzika w Polsce 40 km od granicy. Lekka panika?
10.12.2019., 10:12h
W Niemczech rozpoczęła się akcja informacyjna dotycząca ASF – wydane zostały ulotki, plakaty, a w mediach społecznościowych pojawiają się komunikaty w kilku językach. Głównie dotyczą tego, aby nie wyrzucać resztek jedzenia w miejscach dostępnych dla dziko żyjących zwierząt. 

Minister rolnictwa Julia Kloeckner powiedziała, że niemiecka kampania informacyjna będzie skierowana do podróżników, kierowców ciężarówek, rolników, myśliwych, pomocników do zbiorów i sił zbrojnych.

– Ostatnie przypadki pokazują, że czynnik ludzki odgrywa niemałą rolę w rozprzestrzenianiu się choroby, na przykład w niewłaściwym usuwaniu odpadów żywności – powiedziała.

W przypadku znalezienia przypadku u dzika w Niemczech rząd jest gotowy ograniczyć ruch w dotkniętym obszarze i złagodzić ograniczenia dotyczące polowań w celu zmniejszenia liczby dzików.

Szef resortu rolnictwa zwróciła się również do innych niemieckich władz federalnych i regionalnych o poparcie działań i środków stosowanych przeciwko ASF, ostrzegając przed ogromnym wpływem gospodarczym epidemii w innych krajach UE.

W Niemczech istnieją obawy, że eksport wieprzowiny do Chin i innych krajów azjatyckich może być zagrożony, ponieważ zakaz importu będzie regularnie nakładany na mięso wieprzowe z regionów, w których odkryto ASF.
Eksport wieprzowiny z Niemiec do Chin wzrósł o 43% rok do roku w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2019 r. 

oprac. dkol na podst. thepigsite.com
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 18:21