Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

EFSA po raz trzeci apeluje do rolników: ,,Zatrzymaj afrykański pomór świń”

Obrazek

ASF w chlewniach wszystkich krajów Europy rośnie w siłę, wywołując coraz poważniejsze konsekwencje społeczno-ekonomiczne. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności już po raz trzeci organizuje kampanię #StopASF, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Grupą docelową akcji są rolnicy. Jak możesz pomóc zatrzymać wysoce zaraźliwą chorobę trzody chlewnej?

7 sierpnia 2022, 14:43

ASF to katastrofalne straty gospodarcze w Europie

Branża hodowli trzody chlewnej już od kilku lat mierzy się z potężną epidemią ASF, która powoduje katastrofalne straty gospodarcze w Europie, a także poza jej granicami. Na jeszcze większą powagę sytuacji wpływa fakt, że to właśnie UE jest największym eksporterem wieprzowiny i produktów wieprzowych na świecie. Uznaje się więc ten sektor za jeden z najważniejszych działalności gospodarczych rolnictwa w Europie. 

EFSA podnosi świadomość na temat ASF

Na straży globalnego zagrożenia stoi Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności - EFSA, który już po raz trzeci z rzędu, organizuje kampanię #StopASF. Jej celem jest walka z rozprzestrzeniającym się na coraz większe obszary wirusem ASF poprzez podnoszenie świadomości na temat afrykańskiego pomoru świń u europejskich świń hodowlanych. Akcja prowadzona jest we współpracy z władzami lokalnymi i obejmuje w tym roku aż 18 krajów: Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Grecję, Węgry, Kosowo, Łotwę i Litwę, Czarnogórę, Macedonię Północną, Polskę, Rumunię, Serbię, Słowację i Słowenię.

Głównymi adresatami kampani są rolnicy, myśliwi i weterynarze

Choć grupą docelową kampanii są rolnicy, organizatorzy kierują ją także do myśliwych oraz weterynarzy, którzy odgrywają ważną rolę w doradzaniu rolnikom w zakresie bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwie.

— Wspólnie z naszymi partnerami z władz lokalnych pracujemy nad dotarciem do rolników, których inwentarz i środki utrzymania zostały dotknięte tą śmiertelną chorobą. Kampania #StopASF ma na celu poinformowanie rolników, a także lekarzy weterynarii i myśliwych o tym, na co należy zwrócić uwagę dzięki naszemu przesłaniu wykrywania, zapobiegania i zgłaszania — mówi Bernhard Url, dyrektor wykonawczy EFSA.

 stop asf, efsa, zatrzymać asf

Nie ma szczepionki na ASF

Afrykański pomór świń (ASF) jest chorobą wirusową, która atakuje świnie domowe i dziki. Choć dla ludzi wirus ten jest nieszkodliwy, to dla świń oznacza zazwyczaj śmierć, ponieważ choroby tej, ze względu na duże ryzyko rozprzestrzeniania, nie leczy się. W Europie nie zatwierdzono jeszcze żadnej szczepionki, dlatego tak ważne są codzienne działania zapobiegające kolejnym wybuchom epidemii ASF przez odpowiednie działania obywateli, turystów, rolników i myśliwych.

stop asf, zatrzymać asf, efsa, myśliwi

Jakie są objawy ASF?

W obliczu tak niszczycielskich skutków pojawienia się ASF w Europie kluczowym działaniem jest monitorowanie symptomów choroby. Przypominamy o najczęściej występujących objawach ASF:

  • gorączka,
  • utrata apetytu/wagi,
  • utrata energii,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • stan zapalny skóry.
stop asf, zatrzymać asf, efsa

Jak rolnik może pomóc zatrzymać afrykański pomór świń?

By uniknąć zarażenia hodowanych świń wirusem, rolnicy powinni:

  • jak najczęściej czyścić obuwie,
  • dezynfekować sprzęt,
  • trzymać świnie w izolacji od dzików,
  • upewnić się, że ich pasza i świnie pochodzą z wiarygodnych źródeł.
stop asf, zatrzymaj asf, efsa

Jak podkreśla EFSA, ważne jest, aby w przypadku każdego pojedynczego symptomu zgłaszać podejrzane przypadki.

opr. jg

źródło: EFSAWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)