Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Zachodniopomorskie: ASF wykryty w małym gospodarstwie

Obrazek

Ósme już ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i pierwsze na terenie woj. zachodniopomorskiego wykryto właśnie we wsi Strzelczyn w powiecie gryfińskim. Znamy szczegóły.

Karol Pomeranek18 lipca 2022, 14:35

Trwa procedura opracowywania ogniska 

– Tak, potwierdzam wykrycie ósmego ogniska ASF w Polsce – mówi nam Hubert Gumowski, powiatowy lekarz weterynarii w Gryfinie. – W chwili obecnej jesteśmy w trakcie procedury opracowywania ogniska, stąd nie możemy udzielić na ten moment precyzyjnych informacji.

Sygnał w sprawie potencjalnego ogniska dotarł do powiatowych służb weterynaryjnych w czwartek. Gdy w piątek przyszły wyniki dodatnie, świnie zostały zutylizowane i w chwili obecnej w chlewni w Strzelczynie nie ma już zwierząt tego gatunku.

Po więcej szczegółów H. Gumowski odsyła nas do służb wojewódzkich.

Za zakażeniem stoją dziki?

Jacek Grzelak, zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Szczecinie ujawnia nam więcej szczegółów.

– W chlewni było pięć świń, które rolnik hodował na własne potrzeby – opowiada. – 14 lipca służby weterynaryjne otrzymały informację od zaniepokojonego hodowcy, że jedna sztuka padła z niewyjaśnionych przyczyn. Jeszcze tego samego dnia pobraliśmy materiał do badań. Dzień później pojawił się wynik dodatni, więc zapadła decyzja o utylizacji wszystkich świń w chlewni i zalecona została dezynfekcja obornika.

Dyrektor Grzelak zaznacza, że w chwili obecnej trwa dochodzenie epidemiologiczne celem ustalenia źródła zakażenia. Istnieje prawdopodobieństwo, że wirus ASF dostał się do chlewni z zewnątrz. Niemal cały powiat gryfiński oznaczony jest bowiem obecnie przez służby weterynaryjne mianem „obszaru objętego ograniczeniami II”, ze względu na stwierdzone tam przypadki występowania wirusa u dzików.


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)