StoryEditor

Bydło mięsne: rekordowa aukcja i super Nutka

Tegoroczna wystawa i VI aukcja bydła mięsnego w Janowie przyciągnęła wielu hodowców i producentów żywca. Sprawdź ile sztuk sprzedano na aukcji i kto zdobył tytuł Superczempiona!
02.10.2017., 14:10h
Wśród wystawionych na pokaz zwierząt w Janowie (woj. podlaskie) dominowała rasa limousine. Ponadto można było podziwiać jałówki simetalera mięsnego, dorodnego buhaja i jałówki rasy charolaise oraz przepięknie prezentujące się jałóweczki blonde d’aquitaine z elitarnych polskich hodowli. Wśród najwybitniejszych zwierząt wyłoniono czempionów i czempionki w określonych kategoriach wiekowych i rasie. Bydło było ocenione pod względem konstytucji, umięśnienia, harmonijnej budowy i prawidłowego ustawienia nóg. Puchary i nagrody otrzymało 6 hodowców;

Laureaci wystawy
Najważniejsze trofea powędrowały do następujących zwierząt:
  • Jałówki limousine 12–24 miesiące jałówka Betka 2 – Krzysztof Klepacki;
  • Jałówka charolaise 12–24 miesiące jałówka Dara –
    Lesław Moritz;
  • Jałówka simentaler mięsny do 18 miesięcy jałówka Agatka – Krupsiński Ryszard;
  • Jałówka charolaise do 12 miesięcy jałówka Polka 5 – Lesław Moritz;
  • Buhaj limousine do 24 miesięcy Wezyr 11 – Piotr Kraśnicki.

Kulminacyjnym punktem imprezy był wybór superczempiona wystawy. Okazała się nim Nutka, jałówka blond d’aqiutaine do 12 miesięcy. Zwierzę przyjechało z gospodarstwa Piotra Kraśnickiego z Ostrej Góry w powiecie sokólskim.
 
– Mam 40 mamek limousine i 4 blonde d’aquitaine. W sumie wszystkich zwierząt jest około 110. Znacznie lepsze przyrosty mają blonde d’aquitaine. Jałówki, odłączone od matek w wieku 7 miesięcy mają przyrosty około 1,4 kg – chwali się Kraśnicki.
 
Jak podkreślał hodowca, jałówki do momentu odłączenia cały czas przebywały z matką, a dodatkowo mogą w tym czasie pobierać śrutę zbożową. Na stałe przebywają w budynku, a na pastwisko wypuszczane są tylko limousine. Wszystkie zwierzęta są przeznaczone do dalszej hodowli, a na rzeź kierowane są tylko te, które nie sprzedadzą się jako hodowlane.
Owocna aukcja
Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego pobił kolejny rekord. Na VI aukcji w Janowie sprzedano 266 sztuk (poprzedni rekord 210 sztuk). W aukcji brało udział 8 kupujących. Jak podkreślali organizatorzy, z imprezy na imprezę rośnie liczba przywożonych i sprzedawanych zwierząt, ale również liczba zainteresowanych kupnem.
– Na wystawę przyjechało łącznie 280 sztuk bydła. W większości to przedstawiciele rasy limousine w wadze od 200 kg do ponad 400 kg. Wśród nich są również jałówki hodowlane, z pełną dokumentacją – podkreślał Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego w rozmowie z „top agrar Polska”.
 
Choć kupujący, to najczęściej handlarze, zdarzają się wśród nich też hodowcy. Co jednak najważniejsze, większość zwierząt z aukcji trafia do dalszego opasu. – Mamy stałych kupujących. Niektórzy z nich przyjeżdżają już po raz szósty. Zgłaszają się do PZHiPBM, wpłacają wadium i mogą startować w aukcji. Zasada jest taka, że zwierzęta na drugi dzień muszą wyjechać z domu aukcyjnego, czyli z hali w Janowie do kupującego. Hodowcy otrzymują więc szybko pieniądze za swoje sprzedane sztuki – mówił Zarzycki.
 
Impreza była organizowana przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie i spółkę Bydło Mięsne.
 
dkol
Fot. Kolasińska
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 11:19