StoryEditor

Iwermektyna skuteczna w walce z koronawirusem?

Raczej nie będziemy polewać sobie grzbietu iwermektyną przeciwko koronawirusowi… Mimo to, wyniki australijskich badań są bardzo ciekawe i napawają optymizmem, a próby będą prowadzone też na ludziach!
06.04.2020., 10:04h
Australijscy naukowcy z University of Monash wykazali w badaniach w środowisku laboratoryjnym skuteczność iwermektyny – przeciwpasożytniczego leku stosowanego u zwierząt w iniekcji i w postaci spot-on (polanie po grzebiecie), w walce z koronawirusem. Lek zatrzymuje jego rozwój w ciągu 48 h!

– Odkryliśmy, że nawet pojedyncza dawka może zasadniczo usunąć cały wirusowy RNA w ciągu 48 godzin i że nawet w ciągu 24 godzin nastąpił naprawdę znaczny spadek –powiedziała dr Kylie Wagstaff z Monash Biomedicine Discovery Institute. Jednak dr Wagstaff ostrzegł, że testy przeprowadzone w badaniu były prowadzone w warunkach in vitro (poza żywym organizmem) i że należy przeprowadzić próby na ludziach.

– Iwermektyna jest bardzo szeroko stosowana i postrzegana jako bezpieczny lek. Musimy teraz dowiedzieć się, czy dawka, w jakiej można ją stosować u ludzi, będzie skuteczna – to kolejny krok - powiedział dr Wagstaff.

Gdyby okazało się, że udało się odnaleźć skuteczny lek, szeroko dostępny na całym świecie, udałoby się uratować tysiące osób.
Iwermektyna ma szerokie spektrum działania, oprócz pasożytów zwalcza także wirusy; w tym HIV, wirus dengi, grypy i Zika.

oprac. dkol na podst. farmersjournal.ie
Fot. Kolasińska
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 01:38