StoryEditor

Skup bydła – ceny poszły w górę! Ile płacą za byki w tym tygodniu?

Po tygodniach obniżek nareszcie widać odbicie w skupach. Jaka jest aktualna cena skupu bydła? Czy stawki pójdą w górę w najbliższych tygodniach? Prognozy dla produkcji krajowej i europejskiej są optymistyczne, ale na horyzoncie kłębią się już czarne chmury.
26.07.2022., 15:07h

Europejski rynek wołowiny

Agresja militarna Rosji na Ukrainę poważnie zakłóciła funkcjonowanie światowych rynków rolnych. To wpłynęło na zwiększenie niepewności co do dostępności zbóż i nasion oleistych w przyszłości i dodało kolejny element niestabilności do już i tak napiętych rynków. UE jest w dużej mierze samowystarczalna pod względem produkowanej żywności, ma ogromną nadwyżkę w handlu rolno-spożywczym, a po jednolitym rynku UE można po raz kolejny spodziewać się, że udowodni swoją zdolność do amortyzacji wstrząsów. Niemniej istnieją pewne obawy dotyczące opłacalności ze względu na wysokie koszty produkcji i tendencje wzrostowe inflacji.

Prognoza krótkoterminowa dla europejskiej wołowiny

Oczekuje się, że produkcja wołowiny w UE zmniejszy się o 0,5 % w 2022 r. pomimo stosunkowo wysokich cen, głównie z powodu dostosowania organizacyjnego w sektorze wołowiny i mleczarskim: ceny w skupie mleka pozostają na wysokim poziomie, co zachęca rolników do pozostania w tej gałęzi produkcji, bez zmniejszania stad mlecznych. Według EuroMeatNews, eksport powinien nieznacznie wzrosnąć dzięki umowom handlowym, ale jest ograniczany pr...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 23:46