StoryEditor

Potrzebny jest program na kryzys

Wyższe ceny masła nie są receptą na problemy w sektorze mleka – alarmuje europejski związek producentów mleka (European Milk Board), który apeluje do KE o dobrowolne ograniczenie produkcji mleka w ramach WPR.
27.10.2017., 12:10h
– Ograniczenie produkcji mleka w ramach Wspólnej Polityki Rolnej może być odpowiedzią na potencjalne zagrożenia, na jakie cały czas narażony jest sektor tj. duże wahania cen skupu i związane z tym kryzysy. Póki co, WPR nie uwzględnia żadnych działań, które mogłyby im zapobiegać – podkreśla w komunikacie prasowym europejski związek producentów mleka (EMB).

Liczba kryzysów jakie nawiedziły sektor w ostatnich latach jest alarmująca. Nie tylko spowodowały one całkowitą likwidację produkcji mleka w wielu gospodarstwach, ale także znacznie zdestabilizowały sytuację w tych, gdzie jest ono nadal wytwarzane.

Jak mówi Sieta van Keimpema, wiceprezes EMB, przymusowe cięcia związane z trudną sytuacją na rynku odbywały się zazwyczaj w gospodarstwach kosztem dobrostanu krów, a także warunków życia rolników i ich rodzin. – To niedopuszczalne, że dotychczasowa polityka nie uwzględnia łańcucha dostaw mleka. Jak się okazuje, do tej pory więcej problemów w sektorze wynikało z rosnącej konkurencji i związanych z tym obniżek cen, a nie kosztów produkcji surowca – zaznacza Keimpema.

Organizacja powołuje się na dane dotyczące kosztów produkcji mleka w pięciu krajach UE tj. Belgii, Danii, Francji, Holandii i Niemczech. Jak się okazało, nawet tzw. „lepsze lata” nie zdołały zrekompensować strat związanych z kryzysami od 2012 roku. Średni deficyt w ciągu roku sięgał w wyżej wspomnianych krajach odpowiednio: 24%, 17%, 21%, 22% i 23%.

Rolnicy oczekują więc mechanizmów, które dadzą stabilizację w sektorze mleka, zapobiegając niekontrolowanym wahaniom cen skupu. Musi on być ściśle określony we Wspólnej Polityce Rolnej. W innym przypadku reakcja może okazać się zbyt późna i nie wpłynie realnie na poprawę sytuacji w sektorze produkcji mleka.

Jak sugeruje EMB, ów mechanizmem mogłaby być czasowa redukcja dostaw mleka w przypadku kryzysu. Wpisuje się w to – opracowany przez organizację – The Market Responsibility Programme tj. program odpowiedzialnego rynku. To pakiet regulacji, który zakłada m.in. wspieranie konsumpcji mleka, prywatne przechowalnictwo, premiowanie ograniczania produkcji czy obowiązkowe cięcia podaży mleka o 2–3%.

opr. mj/EMB
Fot. EMB

Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 11:40